جشن قهرمانی پرسپولیس به فرصتی برای اعتراض و شعار علیه خامنه‌ای تبدیل شد

چندین شهر ایران شامگاه جمعه شاهد حضور اعتراضی مردم و شعار علیه جمهوری اسلامی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تهران و چندین شهر ایران شامگاه جمعه 8 مرداد پس از قهرمانی تیم پرسپولیس در لیگ شاهد حضور مردم و جوانان معترض به شرایط کشور بود و شعارهایی علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مانند «مرگ بر دیکتاتور» و «ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما» سر داده شد.

چندین منطقه از تهران، پایتخت ایران شاهد حضور هواداران پرسپولیس بود اما این حضور سریعا به تجمعی اعتراضی علیه حکومت تبدیل شد.

در بهارستان تهران، تجمع‌کنندگان شعارهایی علیه خامنه‌ای چون «مرگ بر دیکتاتور» و «این همه سال جنایت مرگ بر ولایت» سر دادند.

ویدیوهای منتشر شده از بهارستان نشان از حضور گسترده جوانان تهران داشت که شعار «توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه» نیز سر می‌دادند.

جشن شادی در منطقه تهرانپارس نیز به صحنه حضور و اعتراض علیه حکومت جمهوری اسلامی تبدیل شد و مردم با شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» به خامنه‌ای و سیاست‌های حکومت او اعتراض کردند.

غرب تهران و به‌طور مشخص فلکه صادقیه همچنین آریاشهر نیز شاهد حضور جوانان معترض و سر دادن شعارهای ضد حکومتی بود. یگان ویژه برخی خیابان‌های این مناطق را برای جلوگیری از گسترش حضور مردم بستند و مانع پیشروی تظاهرکنندگان شدند.

معترضان در فلکه اول تهرانپارس نیز تجمع کردند و با شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی را به چالش گرفتند.

ویدیوهایی از آتش زدن تایر و سطل‌های زباله و مسدود کردن خیابان‌ها در برخی مناطق تهران توسط جوانان معترض در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

نسیم‌شهر تهران نیز شاهد تبدیل‌شدن جشن قهرمانی پرسپولیس به اعتراض علیه حکومت بود. در این منطقه نیروهای موتوری یگان ویژه به مردم حمله کردند که مردم با شعار «بی‌شرف بی‌شرف» پاسخ آنها را دادند.

اعتراض در دیگر شهرها

شهرهایی دیگر ایران نیز پنج‌شنبه شب شاهد حضور اعتراضی مردم در خیابان ها بود.

ویدیوهایی از شهر شوشتر حضور جوانان این شهر را با سر دادن شعارهایی درباره مشکل بی‌آبی خوزستان و در حمایت از دیگر هموطنان معترض نشان می‌دهد. معترضان شوشتری همچنین شعار «زنده باد آزادی» سر داده و یکی از خیابان‌های اصلی شهر را مسدود کردند.

مناطقی از شهرهای کرمانشاه، اراک و قم نیز شاهد حضور هواداران پرسپولیس بود که این حضور به تجمعاتی علیه جمهوری اسلامی و سر دادن شعار علیه خامنه‌ای تبدیل شد.

نیروهای انتظامی و امنیتی در قم با شدت بیشتری به معترضان هجوم برده و با شوکر مردم را مورد حمله قرار دادند.

در شهرهای دیگری چون مشهد و بابل نیز تجمعاتی شکل گرفت و معترضان با شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» با پلیس و یگان‌های ویژه درگیر شدند.

موج‌ جدید اعتراضات عمومی در ایران از پنج‌شنبه 24 تیر در خوزستان علیه سیاست‌های انتقال آب و بحران بی‌آبی آغاز شد و سریعا به دیگر استان‌ها و شهرهای بزرگ کشور گسترش یافت.

بنا به گفته سازمان‌های حقوق بشری دست کم 9 نفر در این اعتراضات کشته شده و صدها نفر که بسیاری از آنها کودک هستند بازداشت شدند.

سازمان‌های بین‌المللی چون «عفو بین‌الملل» و «دیدبان حقوق بشر» نیز با اشاره به کاربرد زور و اسلحه جنگی از سوی حکومت در سرکوب معترضان، خشونت بیش از حد نیروهای امنیتی و پلیس را محکوم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size