دیدبان حقوق بشر: ایران باید معترضان مسالمت‌آمیز اهوازی را فورا آزاد کند

صدها معترض خوزستانی در اعتراضات اخیر بازداشت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

«دیدبان حقوق بشر» در گزارشی نوشت که افزایش شمار کشته‌ها و بازداشت‌های فله‌ای، «نگرانی‌های جدی» را در مورد واکنش مقامات ایرانی به اعتراضات اخیر در خوزستان و سایر استان‌های ایران ایجاد می‌کند و ایران باید معترضان را فورا آزاد کند.

این سازمان حقوق بشری پنج‌شنبه 7 مرداد 1400 در بیانیه‌ای تاکید کرده که افزایش آمار قربانیان سرکوب و بازداشت‌های فله‌ای باعث نگرانی جدی است.

اعتراضات خوزستان به بی‌آبی، سیاست‌های انتقال آب، سدسازی، قطع حقابه کشاورزی و تالاب‌ها و مخالفت با کوچ اجباری مردم عرب 24 تیر از شهرهای خفاجیه و‌ حمیدیه آغاز شد و به‌سرعت تمام استان و بسیاری دیگر از شهرهای ایران را فراگرفت.

نگرانی‌های دیرینه‌ای در سراسر ایران و به‌ویژه خوزستان در مورد سو مدیریت منابع آب و آلودگی ناشی از توسعه نفت وجود دارد.

دهه‌هاست کارشناسان محیط‌زیست هشدار می‌دهند که پروژه‌های توسعه‌ای در خوزستان شامل احداث سدهای برق آبی، طرح‌های آبیاری و انتقال آب به استا‌ن‌های همجوار باعث آسیب زیست‌محیطی شده و منجر به کمبود آب در این استان شده است.

سازمان‌های حقوق بشری تا روز 28 ژوئیه هویت دست‌کم 9 نفر از جمله یک پسر 17 ساله که در جریان اعتراضات اخیر خوزستان به ضرب گلوله کشته شدند را تایید کرده‌اند.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز هویت شش قربانی و دست‌کم 171بازداشتی را احراز کرده است. با این وجود، گزارش‌های تایید نشده‌ نشان می‌دهد که تعداد کشته‌ها و دستگیری‌ها بسیار بیشتر از این ارقام است.

به نوبه خود، مقامات دولتی ایران از کشته شدن سه معترض و یک افسر پلیس در جریان اعتراضات خبر داده‌اند.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از اعتراضات شهرهای خوزستان نشان می‌دهد که مقامات امنیتی به سمت معترضان سلاح گرم و گاز اشک آور شلیک می‌‌کنند.

در ادامه گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است‌ که مقامات باید «فورا و بدون قید و شرط» معترضان مسالمت‌آمیز را آزاد کنند و اطلاعاتی در مورد کشته‌ها ارائه و اجازه تحقیقات مستقل بین‌المللی در مورد ادعای استفاده از نیروهای کشنده توسط سازمان‌های امنیتی ایران را بدهند.

پیش از این علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران 21 ژوئیه در حساب توئیتر خود نوشت که مقامات دستور آزادی کسانی را که در اعتراضات خوزستان دستگیر شده و «مرتکب هیچ جنایتی نشده‌اند» را صادر کرده‌اند.

دیدبان حقوق بشر به طور گسترده مستنداتی را جمع‌آوری کرده که نشان می‌دهد قوه قضائیه ایران مرتبا از اتهامات مبهمی چون «اقدام علیه امنیت ملی» برای تعقیب مخالفان مسالمت‌آمیز استفاده می‌کند و زندانیان را تحت سورفتار، شکنجه و محاکمات ناعادلانه قرار می‌دهد.

در چهار سال اخیر، مقامات ایران به اعتراضات گسترده شهروندان با نیروی‌های امنیتی زیاد، سلاح‌های کشنده، دستگیری‌های گسترده و قطع اینترنت پاسخ داده‌اند.

دیدبان حقوق بشر مجددا از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا تحقیقات تحت نظر سازمان ملل متحد در مورد نقض جدی حقوق بشر در طی اعتراضات گسترده اخیر و پس از آن را تشکیل دهند.

اسامی 9 کشته شناسایی شده توسط دیدبان حقوق بشر در اعتراضات دو هفته اخیر عبارت است از:

1: مصطفی نعیماوی، 30 ساله، در 16 ژوئیه 2021 در شادگان، خوزستان
2: قاسم ناصری (خضیری)، او در 16 ژوئیه 2021 مجروح شد و در 17 ژوئیه در بیمارستانی در کوت عبدالله خوزستان درگذشت.
3: هادی بهمنی، 17 ساله، در 22 ژوئیه 2021 در ایذه، خوزستان
4: حمزه (فرزاد) فریسات، 32 ساله در 20 ژوئیه 2021 در اهواز، خوزستان
5: امید آذرخوش، در 18 جولای 2021 مجروح شد و در 21 جولای در بیمارستان دز الیگودرز، لرستان درگذشت.
6: میثم عچرش، در 22 ژوئیه 2021 در شهرک طالقانی ماهشهر، خوزستان
7: عیسی بالدی ، 27 ساله در 21 ژوئیه 2021 در شهر طالقانی ماهشهر، خوزستان
8: مهدی چنانی، در شوش خوزستان
9: حمید مجدم (جوکاری)، در شهرک چمران ماهشهر، خوزستان

پیشتر «سازمان عفو بین‌الملل»، در گزارشی خواستار پایان سرکوب خشن اعتراض‌های شهروندان خوزستانی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران شده بود.

این سازمان با استناد به «تصاویر میدانی» گزارش داده بود که «نیروهای امنیتی در خوزستان از 'مهمات جنگی و گلوله‌های ساچمه‌ای' برای سرکوب معترضان استفاده کرده‌اند.»

معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا «عفو بین‌الملل» نیز استفاده از مهمات جنگی علیه معترضان را تهدیدی جدی علیه جان این افراد و نقض شدید تعهدات جمهوری اسلامی در حفاظت از جان انسان‌ها توصیف کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید