قوه قضائیه از آزادی مشروط یا عفو «تعداد زیادی» از بازداشت‌شدگان آبان 98 خبر داد

پیشتر به مناسبت نیمه شعبان 100 نفر از محکومین امنیتی از جمله برخی محکومین حوادث آبان سال 98 مشمول عفو شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه رسمی قوه قضائیه، اعلام کرد در پی دیدار محسنی‌ اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران با برخی از خانواده‌های اعتراضات آبان 98، «تعداد زیادی» از بازداشت‌شدگان «حسب مورد مشمول آزادی مشروط یا عفو» قرار خواهند گرفت.

محسنی‌ اژه‌ای، سوم مرداد، در دیداری که با برخی از خانواده‌های محکومان اعتراضات آبان 98 داشت، به غلامحسین اسماعیلی، رئیس حوزه ریاست و القاصی، دادستان تهران، ماموریت داده است پرونده افرادی که در جریان اعتراضات آبان 98 دستگیر شده‌اند را مورد بررسی مجدد قرار دهند تا افرادی که شرایط قانونی آزادی مشروط یا عفو و بخشودگی دارند، مشمول عفو، بخشودگی و یا آزادی شوند.»

در جریان اعتراض‌های آبان 98 که ابتدا در اعتراض به گرانی بنزین آغاز و به سرعت به بیش از 100 شهر ایران گسترش پیدا کرد، صدها نفر با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی و بسیج کشته، و هزاران نفر بازداشت شدند.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، «ساز و کار آزادی مشروط و عفو در مورد متهمانی که هنوز حکم محکومیت آن‌ها قطعی نشده صدق نمی‌کند لذا یا باید برای آن‌ها دادگاه مجدد برگزار شود و یا ممکن است در شرایط دیگری مورد عفو قرار گیرند.»

گفته شده است با دستور رئیس قوه قضائیه در دوره مدیریت جدید این رویه ادامه خواهد داشت.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، روز چهارشنبه در یک پست اینستاگرامی از «عفو و آزادی قریب‌الوقوع» تعدادی از زندانیان اعتراض‌های آبان 98 خبر داد. محمدی این خبر را به نقل از «منابعی از داخل زندان‌های ایران» منتشر کرده است.

این فعال حقوق بشر به طور مشخص از امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی نام برده است. این سه معترض آبان 98 در دادگاه انقلاب ایران به ریاست قاضی مقیسه به اعدام محکوم شدند که این حکم پنجم آذر99، در دیوان عالی کشور نقض شد. از آن زمان تاکنون دادگاه تجدیدنظر این سه معترض آبان برگزار نشده است و در زندان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

حکومت ایران همچنان آمار دقیقی از تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان 98 منتشر نکرده اما خبرگزاری «رویترز» در گزارشی به نقل از منابع داخلی وزارت کشور، تعداد کشته شدگان را نزدیک به 1500 نفر اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید