کرونا در ایران؛ بیمارستان‌های استان‌های شمالی «تخت خالی ندارند»

استان مازندران به نسبت جمعیت دارای بیشترین مبتلایان به کرونا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدعلی محسنی بند‌پی، نماینده نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس ایران با اعلام سرخ شدن وضعیت کرونایی مازندران از پر شدن تمامی بخش‌های بیمارستان‌ و اورژانس این استان خبر داد و از وزرات کشور خواست ورود به استان‌های شمالی را ممنوع اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، محسنی بند‌پی، با اشاره به اینکه استان مازندران به نسبت جمعیتش دارای بیشترین مبتلایان به کرونا است گفت: « کادر درمان از چند روز گذشته در تلاش هستند تا بخش‌های غیرکرونایی را برای بیماران کرونایی خالی کنند.»

او از وضعیت بحرانی بیمارستان‌ها در سه استان شمالی مازندران، گلستان و گیلان نیز خبر داد اما تاکید کرد وضعیت مازندران بدتر است.

انوش دهنادی‌مقدم، معاون درمان علوم پزشکی گیلان نیز، با بیان اینکه روزانه بین 6 تا 8 هزار مبتلای جدید در این استان شناسایی می‌شود، خاطرنشان کرد: «تعداد مبتلایان به بیماری کرونا به شدت افزایش یافته و از مرز 1100 بیمار بستری گذشتیم.»

او با بیان اینکه هم اکنون 150 بیمار بستری بدحال در این استان وجود دارد تصریح کرد: «متاسفانه طی شبانه روز گذشته 304 بیمار جدید کرونایی را بستری کردیم و شش نفر از هم استانی ها را بر اثر کرونا از دست دادیم.»

در تهران نیز وضعیت بستری بیماران کرونایی به شدت افزایش پیدا کرده است تا جایی که نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران «برپایی بیمارستان‌های صحرایی» را در این استان ضروری اعلام کرد.

توکلی گفت اکنون حدود 10 هزار مبتلا در بیمارستان‌های تهران بستری‌اند و بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران جدید با «محدودیت شدید» مواجه‌اند.

وضعیت تخت‌ها و امکانات درمانی در سایر استان‌های ایران نیز اصلا مناسب نیست و بیماران مبتلا به کرونا حتی در کلان‌شهرهای ایران با کمبود تخت‌ در بخش مراقبت‌های ويژه، گرانی، کمبود دارو و معضل رانت‌بازی در پذیریش برخی بیمارستان‌ها مواجه هستند.

این درحالی است که سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران سه‌شنبه 5 مرداد مدعی شد «ایران توانسته است در کمتر از دو ماه به یکی از تولیدکنندگان تجهیزات دارویی تبدیل شود.» او همچنین از کشورش به عنوان «یکی از بزرگترین سازندگان واکسن دنیا» یاد کرد و افزود: «امروز واکسیناسیون در کشور فراتر از آنچه قول داده بودیم پیش می‌رود.»

ادعای وزیر بهداشت ایران در خصوص تولید واکسن در حالی مطرح می‌شود که واکسن «برکت» مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار نگرفته و گزارشی از مراحل آزمایش‌های بالینی آن منتشر نشده است و «پاستوکووک» که ایران مدعی تولید مشترک آن با کشور کوبا بود، چندی پیش با اعلام سفارت این کشور مشخص شد تنها با هدف انجام تحقیقات به ایران داده شده است تا از این طریق مجوز استفاده اضطراری برای آن کسب شود.

با کندی روند واکسیناسیون و شدت یافتن آمار ابتلا به سویه «دلتا» طبق «آمار رسمی» وزارت بهداشت ایران در طول 24 ساعت گذشته 303 شهروند جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به 89 هزار و 782 نفر رسید.

بر پایه «گزارش رسمی» وزارت بهداشت ایران، همچنین تا روز هفتم مرداد 9 میلیون و 180 هزار و 89 نفر دُز اول واکسن و دو میلیون و 627 هزار و 141 نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید