بحران قطع برق در ایران؛ صدای اعتراض تولیدکنندگان فولاد هم بلند شد

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد: کاهش سهم برق کارخانه‌های تولید فولاد به طور میانگین بیش از 85 درصد تولید واحدهای زنجیره فولاد را به تعطیلی کشانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به دنبال کاهش 85 درصدی سهم برق کارخانجات تولید فولاد و به تعطیلی کشاندن اغلب واحدهای زنجیره‌ای آن، طی چند ماه اخیر تولید این کالای اساسی در ایران به شدت کاهش یافته و قیمت آن در بازار داخلی به طور ناگهانی افزایش یافت.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای به قائم مقام وزیر صنایع، معادن و تجارت «صمت» در امور بازرگانی ضمن اشاره به خسارت‌هایی که بحران قطع برق بر صنعت فولاد ایران تحمیل کرده، فشار وارد بر تولید کنندگان این حوزه را «ناعادلانه» خواند.

رسول خلیفه سلطانی در نامه‌ای به محمد صادق مفتح، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی نوشت: «علی‌رغم وعده‌های قبلی، متاسفانه تامین حداقلی برق مورد نیاز کارخانه‌های زنجیره فولاد کشور همچنان در شرایط بحرانی قرار دارد».

کاهش مصرف برق صنایع فولاد به 10 درصد

پیش از این در 15 تیرماه، شرکت توانیر در نامه‌ای با استناد به «مصوبات شورای عالی امنیت ملی و هیات وزیران» خواهان «کاهش مصرف تولیدکنندگان فولاد به 10 درصد» شده بود.

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد با انتقاد از این مصوبات گفته که کاهش سهم برق کارخانه‌های تولید فولاد «به طور میانگین بیش از 85 درصد تولید واحدهای زنجیره فولاد را به تعطیلی کشانده است».

خسارت به صنایع تولید سیمان

بحران کمبود برق برای صنعت فولاد تنها به اعتراض صاحبان این صنعت محدود نمانده است. پیش از این علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت با اشاره به اینکه اولویت اصلی در حوزه سیمان و فولاد برای تامین برق است، از وزارت نیرو خواسته بود «به تعهدات پذیرفته شده در قبال صنایع و معادن پایبند شود».

علاوه بر وزیر نیرو عزت‌الله اکبری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران، با انتقاد از افزایش قیمت سیمان و فولاد در بازار گفته بود: دولت موظف است از «بروز آشفتگی در بازار سیمان و فولاد» جلوگیری کند.

کاهش چشمگیر تولید فولاد در ایران طی چند ماه اخیر در اثر کاهش سهمیه برق کارخانه‌های این صنعت منجر به افزایش ناگهانی قیمت این کالای اساسی در بازار ایران شده است.

علاوه بر افزایش قیمت‌ها، صاحبان صنایع فولاد از خسارت‌های عمده به این صنعت در اثر کمبود برق خبر می‌دهند. برای نمونه عطاالله میرزاخانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان 27 تیرماه سال جاری از «خسارت 438 میلیارد تومانی»، به علت «قطع ناگهانی و بدون برنامه برق» این واحد صنعتی خبر داده است.

عدم توسعه و هدررفت برق

فقدان سرمایه‌گذاری برای توسعه و به روزرسانی زیرساخت‌های تولید برق در بلندمدت، و اتلاف گسترده برق در شبکه توزیع فرسوده آن در ایران منجر به کاهش چشمگیر توانایی شرکت توانیر برای تولید برق کافی جهت مصرف در صنایع و منازل شهروندان ایرانی شده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران روز 16 تیر گفت: «ایران برای مصرف فعلی خود سالانه به 64000 مگاوات برق نیاز دارد در حالی که تولید فعلی کشور تنها 53000 مگا‌وات است.

جهانگیری همچنین با اشاره به کاهش بارندگی و خشکسالی گفت: «از 12000 مگاوات تولید برق آبی، تنها 2000 تا 3000 مگاوات آن استفاده می‌شود، تا با کمبود آب شرب مواجه نشویم».

علاوه بر این شکاف گسترده بین میزان تولید و مصرف برق در ایران، رشد جمعیت و فعالیت‌های تجاری، سالیانه به افزایش 5000 مگاواتی تولید برق نیاز دارد. این در حالی است که سال گذشته از میزان 4800 مگاواتی که برای افزایش تولید برق هدف‌گذاری شده بود، تنها 39 درصد آن محقق شد. در سال 98 هم تنها نیمی از میزان هدف‌گذاری شده محقق شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید