بحران آب در خوزستان؛ نتیجه مدیریت نادرست جمهوری اسلامی

الگوی مدیریتی در ایران عموما به جای پرداختن به علل اصلی، به دنبال علاج مشکلاتِ پیش‌آمده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آروین خشنود، پژوهشگر سیاسی، در مقاله‌ای برای «مرکز مطالعات راهبردی بگین-سادات» به دلایل سیاسی تخریب شرایط اکولوژیک خوزستان پرداخته، و تظاهرات در جریان در این استان و دیگر استان‌های ایران را نتیجهٔ مدیریت نادرست جمهوری اسلامی دانسته است.

به گفته این پژوهشگر، خوزستان علاوه بر مشکلات اقتصادی و اجتماعی، مشکل کمبود شدید آب نیز دارد. آب نه تنها برای آشامیدن، که برای کشاورزی، دامداری، ماهیگیری، و صنایع نیز ضروری است. در کشوری مانند ایران که فقر معضلی جدی است، کمبود آب به قطع برق، بی‌کاری و حاشیه‌نشینی می‌انجامد. اکنون، بی‌آبی شدید در میانه موج پنجم بیماری همه‌گیر کرونا مردم خوزستان را به نقطه انفجار رسانده است.

در تاریخ 28 ژوئیه 2010، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای دسترسی به آب را یک «حق بشری» برای تمام انسان‌ها اعلام کرد. با این وجود، رژیم ایران در تقابل با این قطعنامه، بحران آب در این کشور و همچنین سایر مشکلات زیست‌محیطی را به طور عمده نادیده گرفته است.

به گفته خشنود، رژیم نه تنها هیچ کاری برای رفع بحران آب در ایران انجام نداده است، بلکه تقصیر آن را بر گردن خشکسالی، تغییرات اقلیمی و تحریم‌های بین‌المللی انداخته است. اما حقیقت این است که مسائل چشمگیر امنیت آب در ایران ریشه در چندین دهه مدیریت غلط و برنامه‌ریزی در هم ریخته دارد. الگوی مدیریتی در ایران عموما به جای پرداختن به علل اصلی، به دنبال علاج مشکلاتِ پیش‌آمده است.

این پژوهشگر نتیجه می‌گیرد که تا زمانی که ایران گرفتار عدم توازن در توزیع ثروت و قدرت است، بحران‌هایی از قبیل بحران آب در خوزستان ادامه خواهد یافت، که به نوبه خود به امتداد تظاهرات علیه رژیم منجر خواهد شد. این تظاهرات چه در نهایت به سقوط رژیم بینجامد و چه نینجامد، تا زمانی که تفاوتی در رویکرد کلان حکومت و جامعه به مسائل کشوری ایجاد نشود، وضعیت کلی ایران بهبود نخواهد یافت.

اعتراضات خوزستان به بی‌آبی، سیاست‌های انتقال آب، سدسازی، قطع حقابه کشاورزی و تالاب‌ها و مخالفت با کوچ اجباری مردم عرب 24 تیر 1400، از شهرهای خفاجیه و‌ حمیدیه آغاز شد و به‌سرعت تمام استان و بسیاری دیگر از شهرهای ایران را فراگرفت.

در این اعتراضات حداقل 9 نفر کشته و صدها نفر بازداشت و تعداد نامعلومی زخمی شدند.

چند روز پس از اوج‌گیری این اعتراضات، مقامات برای سانسور سرکوب‌ها و کنترل شرایط، همزمان به قطع اینترنت و برق خوزستان و دیگر شهرهای معترض در ایران اقدام کردند. قطع برق شهرهای معترض پدیده جدید سرکوب اعتراضات در ایران است که پیش از این سابقه نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید