نرگس محمدی: شماری از زندانیان آبان 98 «عفو» شدند

این فعال حقوق بشری به طور مشخص از امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی نام برده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با موج بازداشت‌های گسترده در خوزستان، نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، از «عفو» شماری از زندانیان آبان‌ماه 98 خبر داد.

نرگس محمدی، چهارشنبه 28 ژوئیه، در یک پست اینستاگرامی از «عفو و آزادی قریب‌‌‌الوقوع» تعدادی از زندانیان اعتراض‌های آبان 98 خبر داد. محمدی این خبر را به نقل از «منابعی از داخل زندان‌های ایران» منتشر کرده است.

این فعال حقوق بشر به طور مشخص از امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی نام برده است. این سه معترض آبان 98 در دادگاه انقلاب ایران به ریاست قاضی مقیسه به اعدام محکوم شدند که این حکم پنجم آذر99، در دیوان عالی کشور نقض شد. از آن زمان تاکنون دادگاه تجدیدنظر این سه معترض آبان برگزار نشده است و در زندان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

ناصر مردای پدر امیرحسین مرادی سال گذشته، به «علت فشارهای زیاد روانی به دلیل بلاتکلیفی پرونده فرزندش» خودکشی کرد.

در جریان اعتراض‌های آبان 98 که ابتدا در اعتراض به گرانی بنزین آغاز و به سرعت به بیش از 100 شهر ایران گسترش پیدا کرد، صدها نفر با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی و بسیج کشته، و هزاران نفر بازداشت شدند.

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی به نقل از منابع داخلی وزارت کشور، تعداد کشته شدگان را نزدیک به 1500 نفر اعلام کرد. این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل تاکنون توانسته مستندات 304 نفر ازاین کشته شدگان را جمع‌آوری کند.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی
امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی

خبر عفو 3 معترض یاد شده در حالی منتشر می‌شود که بسیاری از زندانیان سیاسی و دیگر بازداشت شدگان اعتراضات سال‌های گذشته به ویژه در مناطق پیرامونی ایران همچنان در زندان به سر می‌برند و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از زمان آغاز اعتراض‌ها به بی‌آبی و تبعیض در خوزستان دست‌کم 9 معترض را در شهرهای این استان و الیگودرز کشته و دهها نفر را مجروح و صدها نفر از معترضان و فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشری را بازداشت کرده‌اند.

پیشتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل و سازمان عفو بین‌الملل از رژیم ایران خواسته بودند به جای کشتار، سرکوب و اعمال خشونت‌ علیه معترضان به بی‌‌آبی به حل بحران موجود در این کشور بپردازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید