لاریجانی: با 40 درصد آرا نمی‌شود قانون اساسی دیگری جایگزین کرد

مشاور خامنه‌ای به پایین بودن مشارکت در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری اشاره کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی‌لاریجانی، مشاور علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی گفت که تغییر قانون اساسی نیاز به جمعیت عظیمی از مردم دارد و باید حدود 80 تا 90 درصد مردم در انتخابات مشارکت کنند که «چنین شرایطی مهیا نیست».

بنا به ادعای وزارت کشور ایران، میزان مشارکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست ‌جمهوری حدود 48 درصد اعلام شد که کمترین میزان مشارکت در دوران جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. این نرخ در کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ به زیر 30 درصد سقوط و «آرای باطله» پس از نامزد برنده، رتبه دوم را در کل کشور کسب کرد.

لاریجانی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «ایرنا» گفت: «زمانی که مردم در شرایط مناسبی نیستند، نمی‌توان قانون اساسی را تغییر داد. اصلاح قانون اساسی را به زمان دیگری موکول کنید.»

او با تاکید بر مناسب ندانستن دوره حاضر برای تغییر قانون اساسی در ایران افزود: «تغییر قانون اساسی نیاز به جمعیت عظیمی از مردم دارد. باید حدود 80 تا 90 درصد مردم بیایند پای صندوق رای دهند. شما الان چنین شرایطی را حس می‌کنید؟ بنابراین چنین شرایطی مهیا نیست.»

رئیس سابق مجلس با اشاره ضمنی به پایین بودن مشارکت مردم در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری افزود: «مشروعیت نظام باید از پشتوانه معقول برخوردار باشد، 98 درصد مردم به قانون اساسی موجود رای دادند. نمی‌توان با 40 درصد آرا، قانون اساسی دیگری را جایگزین کرد. اصلا صلاح نیست.»

قانون اساسی ایران یک‌بار در سال 1368 اصلاح و اصل 177 به آن اضافه شد، در این اصل به شرایط بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی اشاره شده است. همچنین در آن سال پست نخست‌وزیری نیز از قانون اساسی حذف و اختیارات نخست‌وزیر به رئیس‌جمهوری منتقل شد.

خامنه‌ای، نیز یک‌بار در سال 1390 تغییر نظام ریاستی به پارلمانی و حذف ریاست جمهوری را مطرح و عنوان کرد: «اگر احساس شود که نظام پارلمانی برای انتخاب مسئولان قوه مجریه بهتر است هیچ اشکالی در تغییر ساز و کار فعلی وجود ندارد.»

هنوز مشخص نیست لاریجانی در تازه‌ترین مصاحبه خود بر چه مبنایی به موضوع تغییر قانون اساسی اشاره کرده است.

لاریجانی همچنین نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود اما شورای نگهبان صلاحیت او را تایید نکرد. او در حال حاضر علاوه بر مشاور رهبر جمهوری اسلامی، در مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم