فرانسه به ایران‌ درباره عدم بازگشت سریع به مذاکرات اتمی هشدار دا‌د

تاکنون زمانی برای از سرگیری مذاکرات اتمی وین تعیین نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه فرانسه هشدار داد در صورتی‌که ایران سریعا به میز مذاکره بازنگردد، شانس به نتیجه رسیدن توافق با قدرت‌های جهانی در خصوص احیای برجام را به مخاطره می‌اندازد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، اگنس فون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، دوشنبه 26 ژوئیه، در کنفرانس روزانه خود خطاب به خبرنگاران گفت: «اگر تهران به همین روال پیش برود، نه تنها دستیابی به توافقی که تحریم‌ها را می‌تواند بردارد، به تعویق می‌افتد، بلکه احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات وین و بازگرداندن برجام به مخاطره خواهد افتاد.»

از سرگیری مذاکرات در ابهام

پیشتر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود که هنوز زمان مشخصی برای از سرگیری دور هفتم مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام تعیین نشده است.

پرایس تاکید کرد که آمریکا بارها آمادگی خود برای بازگشت و التزام به توافق هسته‌ای را اعلام کرده است. او افزود: «واشینگتن بر این باور است که رویکرد دیپلماتیک و همکاری با شرکا در چارچوب کشورهای 1+5 بهترین روش جهت جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتم است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین اشاره کرد: «ایالات متحده آگاه است که ایران شاهد انتقال قدرت بوده و تصمیمات و اقدامات جدیدی در حال شکل‌گیری در تهران است.»

آینده مبهم مذاکرات

از سویی، به‌دلیل عدم تعیین زمان دور هفتم مذاکرات میان ایران و کشورهای غربی، گزارش‌هایی از اقدامات جایگزین در صورت بن‌بست در مذاکرات اتمی وین منتشر شده است.

برخی دیپلمات‌های غربی در چند روز اخیر اعلام کردند که کشورهای عضو برجام بازگشت تحریم‌های لغو شده پیشین یا اعمال تحریم‌های جدید علیه مقامات ایرانی در صورت شکست مذاکرات اتمی وین را در دستور کار قرار داده‌اند.

روزنامه آمریکائی «وال‌استریت ژورنال» اخیرا گزارش داد که ایران به دنبال گنجاندن بندی در توافق هسته‌ای جدید است که ایالات متحده را ملزم به دریافت تأیید سازمان ملل قبل از ترک دوباره توافق می‌کند. درخواستی که به نوشته این روزنامه با قانون اساسی ایالات متحده مغایر است.

مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام که به میزبانی اتحادیه اروپا و حضور غیر مستقیم آمریکا در 6 دور برگزار شد، تاکنون به دستاورد مشخصی منتهی نشده است.

قرار بود دور هفتم مذاکرات اوایل ماه ژوئیه از سر گرفته شود اما به دلیل آن چه مشکلات «مهم و عمده» خوانده شد، این مذاکرات به حالت تعلیق در آمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید