قربانی‌شدن دانشجویان ایرانی متقاضی ویزای آمریکا به‌خاطر رفتارهای نامتعارف حکومت ایران

از ابتدای سال 2021 تاکنون سفارت آمریکا در ارمنستان تنها 21 ویزای دانشجویی برای ایرانیان صادر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشجویان نخبه ایرانی که با صرف هزینه‌های مادی و معنوی فراوان موفق به کسب پذیرش و دریافت بورس از دانشگاه‌های آمریکا شده‌اند، در آخرین مرحله پیش از ورود به دانشگاه، یعنی مرحله اخذ ویزای آمریکا، گرفتار رفتارهای نامتعارف حکومت کشورشان شده و بعضا از ادامه تحصیل باز می‌مانند.

تمام متقاضیان ورود به ایالات متحده باید از مرحله‌ای تحت عنوان «فرآیند اداری» عبور کنند، که در حقیقت مرحله گزینش برای رد یا اعطای ویزاست. دانشجویان ایرانی نیز از این قضیه مستثنی نیستند. با این وجود، طولانی شدن دوران فرآیند اداری برای دانشجویان ایرانی، که در برخی موارد حتی چند سال نیز طول می‌کشد، باعث شده تا این دانشجویان شانس خود را برای ادامه تحصیل از دست بدهند.

طی سال‌های اخیر، با افزایش درگیری‌ها میان دولت آمریکا با جمهوری اسلامی بر سر شماری از مسائل، از جمله برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران، مداخله نظامی سپاه پاسداران در خاورمیانه، و افزایش فعالیت‌های «جاسوسی و تروریستی» رژیم ایران در اروپا و آمریکا و کانادا، فرآیند اداری اخذ ویزا برای دانشجویان ایرانی بسیار دشوارتر و طولانی‌تر از قبل شده است.

آمار ارائه‌شده توسط وبسایت سفارت ایالات متحده در ایروان پایتخت ارمنستان به خوبی از پیچیده‌تر شدن پروسه اعطای ویزا به دانشجویان ایرانی خبر می‌دهد. در جایی که فقط در ژوئیه 2019، این سفارت 450 ویزای دانشجویی برای اتباع ایرانی صادر کرده بود، از ابتدای سال 2021 تاکنون این سفارتخانه فقط 21 ویزای دانشجویی برای ایرانیان صادر کرده است.

لازم به ذکر است که محدویت‌های مربوط به بغرنج همه‌گیری کرونا پیشاپیش بیشتر دانشجویان ایرانی متقاضی ویزای آمریکا را مجبور کرده بود تا حداقل برای دو یا سه ترم ورود خود به دانشگاه را به تعویق بیندازند، و طبق مقررات آکادمیک بیش از این امکان عقب انداختن حضور خود در مراکز آموزش عالی آمریکا را ندارند، و بنابراین شانس‌شان برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را از دست خواهند داد.

بدین ترتیب، رفتارهای نامتعارف جمهوری اسلامی در ایران و سطح جهان باعث تبعیض فراگیر علیه دانشجویان ایرانی در مقایسه با دانشجویان دیگر ملل جهان؛ عدم تمایل هیات علمی دانشگاه‌های آمریکا به دادن پذیرش به این دانشجویان بابت مشکلات اخذ ویزا؛ و از دست دادن پذیرش و بودجه دانشگاه برای دانشجویان ایرانی بابت طولانی شدن فرآیند اداری در آمریکا انجامیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید