گیتی پورفاضل وکیل زندانی به مرخصی اعزام شد

پورفاضل در مرداد 98، به همراه 14 کنشگر حوزه زنان در بیانیه‌ای خواستار استعفای خامنه‌ای از رهبری شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گیتی پورفاضل، وکیل بازنشسته دادگستری و از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، امروز با تودیع قرار کفالت از زندان اوین به مرخصی اعزام شد. او پیشتر در پی مثبت اعلام شدن نتیجه تست کرونا به همراه شماری از زندانیان دارای علائم بند زنان به قرنطینه منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعلان حقوق بشر در ایران، اعزام پورفاضل به مرخصی با تودیع قرار کفالت 200 میلیون تومانی صورت گرفته است.

این وکیل دادگستری، در مرداد 98، به همراه 14 کنشگر حوزه زنان در بیانیه‌ای خواستار استعفای خامنه‌ای از رهبری و «گذار از جمهوری اسلامی» شد.

او بعدتر بابت اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به 4 سال و دو ماه زندان محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به 2 سال و سه ماه حبس تعزیری کاهش یافت. پورفاصل شهریور گذشته پس از حضور در دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد.

گفتنی است شنبه 26 تیر، صدرا عبداللهی، همسر عالیه مطلب‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان محبوس در بند زنان زندان اوین، با انتشار فایل صوتی از همسر خود از شیوع کرونا در این بند و عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان مبتلا خبر داده بود.

مطلب‌زاده در این فایل صوتی با اشاره به شرایط نامناسب بند گفته است: «در پی شیوع ویروس کرونا در بند هرج و مرج ایجاد شده و نظافت انجام نمی شود. نگرانی‌ها از افزایش آمار ابتلا در این بند در کنار عدم رسیدگی پزشکی موجب بهم ریختن وضعیت روحی و روانی زندانیان شده است.»

بر اساس گزارش «هرانا» شیوع کرونا در بند زنان اوین به جایی رسیده است که علاوه بر زندانیان، شماری از مسئولان این بند از جمله شهلا برنجی، افسر جانشین سرشیفت بند زنان اوین، الهام بهارمست و زینب شیردل، دو تن از سرشیفت‌های بند زنان اوین نیز با تست کرونای مثبت به مرخصی اعزام شده‌اند.

همچنین در پی شیوع ویروس کرونا در بند زنان زندان اوین، سپیده کاشانی، عالیه مطلب‌زاده، زهرا جمالی، زینب همرنگ، آرزو قاسمی، مژگان کاوسی و مریم سامقانی به‌دنبال مثبت شدن تست کرونا و وضعیت نامناسب جسمی به مرخصی اعزام شده‌اند.

سازمان «عفو بین‌الملل» پیشتر اعلام کرد با شواهد «نگران‌کننده‌ای» که در اختیار دارد شرایط «بی‌رحمانه و غیرانسانی» در زندان‌های ایران ادامه دارد و مسئولان قضایی «به عمد» برای مجازات و ارعاب زندانیان سیاسی آنها را از حق مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی محروم می‌کنند.

عفو بین‌الملل مرداد سال 99 در گزارشی گفته بود که زندانیان با علایم ابتلا به ویروس کرونا «برای روزهای متمادی به حال خودشان رها شده‌اند، حتی با این که بعضی از آن‌ها از قبل بیماری‌های قلبی یا ریوی، دیابت یا آسم داشته‌اند.»

شماری از زندانیان سیاسی بند 8 زندان اوین، آذر99 با انتشار بیانیه‌ای نسبت به احتمال وقوع «سونامی مرگ» در زندان‌های ایران هشدار داده و گفته بودند که «از این پس هر زندانی که به بیماری کرونا مبتلا شود، مصداق آزار و شکنجه و چنانچه به همین بیماری جان خود را از دست دهد، مرگش قتل عمد محسوب خواهد شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size