معاون درمان ستاد کرونا: اوضاع تهران خراب است

ادامه روند فعلی کرونا در تهران حداقل تا 2 هفته دیگر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفته است که «اوضاع بیماری در تهران خراب است» و به‌طور میانگین 60 درصد ظرفیت بیمارستان‌های این استان در اختیار کرونا قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، توکلی، یک‌شنبه 3 مرداد، گفته است: «در حال حاضر وضعیت بستری‌ها در تهران بسیار بالاست و حدود 8700 بستری داریم و روزانه حدود 2000 بستری جدید داریم و همچنین حدود 20 هزار مورد مراجعه به بیمارستان‌ها وجود دارد.»

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران با اشاره به برخی تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی مبنی بر بستری بیماران در حیاط بیمارستان‌ها و مراکز درمانی گفت: «وضعیت به این صورت نیست. البته ممکن است در یک ساعاتی بسیار شلوغ شود و برخی مواقع تعداد بیماران در اورژانس بسیار بالا می‌رود و به‌طور موقتی بیماران به این صورت بستری شده و بعد جابجا می شوند.»

او با تایید بر اینکه زمان ادامه این شرایط در تهران قابل پیش‌بینی نیست، گفت: «حداقل تا دو هفته دیگر همین روند را داریم. در عین حال با توجه به اینکه تعداد آلودگی بالاست، مرگ و میر هم بالاست.»

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، مجموعا 4 هزار و 747 نفر از مبتلایان به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله کرونا در تهران، روز گذشته وضعیت شیوع این ویروس در استان تهران را «به شدت قرمز» توصیف کرد و گفت:‌ «شرایط تهران آن‌قدر وخیم است که حتی نیاز به جنبه افراط و تفریط در اطلاع‌رسانی ندارد.»

به گفته زالی، در حال حاضر بیش از 8 هزار بیمار کرونایی در بیمارستان‌های تهران بستری هستند و روزانه نیز بیش از 20 هزار بیمار مراجعه سرپایی به مراکز درمانی دارند.

این در حالی است که وضعیت تخت‌ها و امکانات درمانی در سایر استان‌های ایران نیز چندان مناسب نیست و بیماران مبتلا به کرونا حتی در کلان‌شهرهای ایران با کمبود تخت‌ در بخش مراقبت‌های ويژه، گرانی و کمبود دارو و معضل رانت‌بازی در پذیریش برخی از بیمارستان مواجه هستند.

در این میان وضعیت سیستان و بلوچستان با توجه به تعداد بالای مبتلا در آن بحرانی‌تر است. این استان حتی بر اساس آمارهای رسمی ایران، در قعر جدول تعداد بیمارستان و تخت بیمارستانی است و در برخی مناطق استان، به ازای هزار نفر جمعیت 0.6 تخت وجود دارد.

گروه‌های مختلف شغلی و صنفی، به خصوص افرادی که در مشاغل حساس طبقه‌بندی می‌شوند نیز همچنان در نوبت دریافت واکسن کرونا نیستند.

با افزایش تعداد مبتلایان، آمار مرگ و میر و پر شدن تخت‌های بیمارستانی، جمهوری اسلامی همچنان از واردات کافی واکسن‌های خارجی تایید شده امتناع می‌کند و مدعی است تا پایان مرداد قصد تولید انبوه واکسن ایرانی را دارد.

به‌رغم این شرایط و کندی در واکسیناسیون، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، پنج‌شنبه 31 تیر مدعی شد که دولت در زمینه کرونا و همچنین تحریم به مسئولیت خود عمل کرده است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، 232 شهر ایران در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند، 117 شهر در وضعیت نارنجی و تنها 99 شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

ایران با جمعیتی 82 میلیونی مدعی است تا کنون هفت میلیون و 339 هزار و 804 شهروند دُز اول واکسن و تنها دو میلیون و 334 هزار و 317 دُز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید