ادامه اعتراضات خوزستان در دهمین شب؛ تبریز به اعتراضات پیوست

قطعی گسترده نت و بازداشت‌های گسترده همچنان در خوزستان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

دهمین شب اعتراضات مردم خوزستان در حالی در برخی شهرهای استان مانند فلاحیه (شادگان)، برخی مناطق اهواز و شهر جراحی از توابع شهرستان معشور (ماهشهر) پیگیری شد که از بعدازظهر دیروز تبریز، مرکز استان آذربایجان شرقی و شهرستان سقز در کردستان شاهد حضور مردم معترض در همبستگی با مردم عرب اهواز بود.

در اهواز به‌رغم حضور پر تعداد و مسلح نیروهای امنیتی، مردم مناطق کوی علوی (حی الثوره)، لشکر آباد (رفیش) و کمپلو در خیابان ها حاضر شده و علیه شرایط استان شعار سر دادند.

بر اساس گزارش منابع محلی اینترنت موبایل که روز شنبه دوم مرداد برای ساعاتی از سوی برخی اپراتورها برقرار شده بود از عصر شنبه باردیگر به طور کامل در اهواز، سوسنگرد، شوش، شادگان، حمیدیه، ایذه، ماهشهر و دیگر شهرهای خوزسنان قطع شد و این قطعی تا صبح یک‌شنبه همچنان ادامه دارد.

برق برخی مناطق و شهرهای خوزستان نیز دیشب برای ساعت های طولانی قطع شده بود.

شامگاه شنبه دوم مرداد و صبح یکشنبه سوم مرداد روند بازداشت شهروندان در شهرهای کوچک و بزرگ خوزستان ادامه یافت. این در حالی است که پیشتر برخی مقامات از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی از آزادی سریع دستگیرشدگان خبر داده بودند.

اعتراضات گسترده تبریز

تبریز روز و شامگاه شنبه 2 مرداد شاهد حضور گسترده اعتراض آمیز مردم در چندین نقطه این شهر و در حمایت از مردم عرب اهواز بود.

بنا به ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیروهای امنیتی به چندین تجمع مسالمت‌آمیز مردم تبریز حمله کردند.

معترضان تبریزی با شعارهای ترکی خواستار همبستگی مردم آذربایجان و عرب شدند ‌‌و شعار «آذربایجان، الاهواز، اتحاد اتحاد» سر دادند.

همزمان منابع محلی از بازداشت دست کم 7 شهروند در تبریز توسط پلیس خبر داده‌اند.

کاربران تبریزی همچنین ویدیوهایی از گشت‌زنی گسترده نیروهای موتوری یگان ویژه در سطح این شهر منتشر کرده‌اند.

همراهی دیگر شهرها

در ادامه حمایت از اعتراضات خوزستان ویدیوهایی از بستن جاده محمدشهر - کیانمهر در استان البرز توسط معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

مردم بجنورد نیز شامگاه شنبه دوم مرداد با تظاهرات مسالمت آمیز همبستگی خود را با اعتراضات خوزستان اعلام کردند.

سقز در استان کردستان نیز شاهد حضور تجمع مردم این شهر در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان بود.

حمایت زندانیان سیاسی

جمعی از زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ، از جمله علی نوری‌زاد، حسین هاشمی و میلاد ارسنحانی با نگارش نامه‎‌ای ضمن حمایت از اعتراضات مردم خوزستان، سرکوب معترضین را محکوم کردند.

در بخشی از این نامه با اشاره به پیشینه مشکلات در استان خوزستان آمده است: «گلوله، سرب داغ و دروغ، پاسخ جمهوری اسلامی به هر اعتراض و فریادی است. مردم رنج دیده و تحت ظلم خوزستان در این ۴۳ سال شوم از بدیهیات یک زندگی عادی محروم بوده اند و تنها سهمشان از سفره انقلاب جنگ، بی آبی، هوای آلوده، خشکسالی سیل و فقر بوده است.»

حمایت شاعران و‌ نویسندگان مستقل

بیش از 120 شاعر و نویسنده مستقل از جمله فاطمه اختصاری، سیدمهدی موسوی، آرش سنجابی و مصطفی معماری نیا، در بیانیه‌ای حمایت خود را از اعتراضات مردم خوزستان اعلام کرده‌اند.

در این بیانیه آمده: «با امضای این متن، همراهی خویش را با مطالبات برحق و اعتراضات مسالمت آمیز مردم رنجدیده خوزستان اعلام نموده و هر گونه برخورد و رفتار خشونت‌آمیز و آمرانه با معترضان را به شدت محکوم می‌کنیم. در پایان از همه اقشار ملت ایران می‌خواهیم تا حمایت خود را از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم خوزستان به نحو مقتضی، اعلام نمایند.» ‌

همبستگی معلمان همدانی

کانون صنفی معلمان همدان با انتشار بیانیه‌ای از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کرد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: «هیچ انسانی در هیچ کجای این کره خاکی، شیوه برخورد با مردم رنج دیده و مظلوم خوزستان را فراموش نخواهد کرد.»

حمایت کانون صنفی فرهنگیان گیلان

کانون صنفی فرهنگیان گیلان با انتشار بیانیه‌ای از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کرد.

در این بیانیه آمده است: «آنان که پر آب‌ترین استان ایران و حتا خاورمیانه را چنین به خشکسالی بی‌امان کشانده‌اند، امروز به جای عذرخواهی از خسارت و ضایعه غیر قابل جبرانی که در حق مردم مظلوم خوزستان روا داشته‌اند، دست به سرکوب و کشتار مردم بی‌دفاع زدند و به روی مردم تشنه معترض و مسالمت‌جو، باتوم و اسلحه کشیدند.»

مردم به آب احتیاج دارند نه گلوله

دیوید لگا، عضو کمیته امور خارجی و حقوق بشر پارلمان اروپا نیز با محکوم کردن کاربرد خشونت از سوی حکومت ایران در اعتراضات خوزستان گفت: «مردم ایران به آب احتیاج دارند. استفاده وسیع از زور، شلیک گلوله و بازداشت آنها توسط رژیم ایران قطعا مشکل طولانی کمبود آب را حل نمی‌کند. من در کنار مردم ایران در فریادشان برای تشنگی، جستجوی زندگی بهتر و آزادی می‌ایستم.»

رهاسازی در کار نیست

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، دوم مهر پس از دهمین شب اعتراضات خوزستان بر خلاف وعده های دیگر مقامات مبنی بر رهاسازی آب جهت استفاده مردم ‌و کشاورزان عرب اهوازی، اظهار داشت که «نمی‌توانیم آب سدها را به اندازه کافی رهاسازی کنیم» و افزود: «امیدوارم خداوند رحمت خود را بر مردم نازل کند تا مردم بتوانند استفاده و بهره‌برداری کنند.»

حضور سنگین سپاه در خوزستان

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران نیز در سخنانی تهدید آمیز مدعی شد که نیروهایش تا پایان «تنش آبی» در خوزستان خواهند ماند.
در روزهای اخیر و با حضور نیروهای سپاه و یگان های ویژه پلیس در خوزستان صدها نفر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

اعتراضات گسترده و مسالمت‌آمیز مردم عرب خوزستان به سیاست‌های انتقال آب و سدسازی از روز پنج‌شنبه 24 تیر ابتدا از شهرهای اطراف هور العظیم و حضور برخی شهروندان در مقابل نهادهای دولتی مانند استانداری و سازمان آب و برق خوزستان آغاز اما به سرعت فراگیر شد و کل استان و شهرهایی از استان‌های همجوار را نیز در بر گرفت.

بنا به گفته برخی سازمان‌های حقوق بشری و فعالان اهوازی تاکنون دست کم 14 نفر در جریان این اعتراضات کشته و صدها نفر بازداشت شدند. مقامات دولتی کشته شدن چهار نفر از جمله یک پلیس را تایید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید