اقتصاد ایران؛ تورم تیر ماه از مرز 44 درصد عبور کرد

دولت ایران به‌دلیل فقدان منابع مالی برای پرداخت حقوق کارمندان به چاپ پول روی آورده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مرکز آمار ایران، در گزارشی اعلام کرد تورم که در خردادماه 1400 رکورد زده بود با افزایش 3.5 درصدی در تیرماه امسال، به 44.2 درصد رسید و رکورد جدیدی در تاریخ اقتصادی ایران ثبت کرد.

بر اساس گزارش این مرکز، تورم نقطه به نقطه در تیرماه 1400 نیز 43.6 درصد است.

این تورم بدین معناست که خانوارهای ایرانی به‌طور میانگین 43.6 درصد بیشتر از تیر 1399 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تورم سالانه در 10‌ماه گذشته به‌طور پیوسته روندی صعودی را طی کرده است.

رشد بیش از 9درصدی پایه پولی در سه ماه ابتدایی امسال بر اثر چاپ پول و افزایش نقدینگی توسط دولت روحانی برای پرداخت دستمزد کارکنان دولت در اردیبهشت گذشته تاثیر خود را در تورم ماه‌های خرداد و تیر منعکس کرده است.

تورم بی‌سابقه تابستان

آمار اعلام‌شده در گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه در تیر ماه سال جاری، عدد 44.2 درصد نشان می‌دهد. این عدد در 25 سال گذشته بی‌سابقه بود و رکورد قبلی تورم که ماه گذشته به ثبت رسیده بود را پشت سر گذاشت. این عدد نسبت به خردادماه 1.2 درصد افزایش یافته است.

تورم روستایی بالاتر از تورم شهری

جزئیات اعلام‌شده در گزارش مرکز آمار ایران نشانگر آن است که خانوارهای روستایی افزایش هزینه بیشتری را نسبت به خانواده شهری متحمل شده‌اند.
بر این اساس تورم نقطه به نقطه یک خانوار شهری در تیرماه 1400 به عدد 42.9 درصد رسیده است. این درحالی است که این شاخص برای خانواده‌های روستایی عدد 47.7 درصد را نشان می‌دهد.

تورم خوراکی‌ها بیش از دیگر کالاها

بنا به گزارش مرکز آمار ایران، تورم سالانه گروه خوراکی‌ها با افزایش 2.9 درصدی به 54.5 درصد رسیده است. این در حالی است که تورم سالانه گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با 0.5درصد رشد نسبت به ماه قبل به عدد 39.4 درصد رسیده است.

چاپ پول عامل تورم

طبق آمارهای منتشرشده از سوی بانک مرکزی ایران و گزارش‌های وضعیت اقتصاد کلان کشور، سطح نقدینگی از 3700هزار میلیارد تومان عبور کرده است و پایه پولی با رشدی بیش از 9درصدی در سه ماه ابتدایی امسال وارد کانال 500 هزار میلیارد تومانی شده است.

چندی قبل، عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی ایران در اظهاراتی اعلام کرد که دولت به‌منظور تامین حقوق کارکنان خود در اردیبهشت‌ماه دست به استفاده از تنخواه خود نزد بانک مرکزی زده است.

تنخواه‌گردان بخشی از ترازنامه بانک مرکزی است و به این معناست که دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تامین هزینه‌های خود می‌توانند از منابع بانک مرکزی استفاده کنند و تا پایان سال فرصت دارند آن را به بانک مرکزی بازپرداخت کنند.

معنای ساده سخنان رئیس سابق بانک مرکزی این است که دولت برای پرداخت دستمزد کارمندان خود پول چاپ کرده است.

این اقدامات دولت ایران به صعودی شدن دوباره روند قیمت کالاها و خدمات انجامیده و به افزایشی شدن انتظارات تورمی دامن زده است.

صاحب‌نظران اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند اگر رشد پایه پولی در ایران با سرعت سه ماه ابتدایی امسال به رشد خود ادامه دهد، در پایان امسال پایه پولی بیش از 42درصد افزایش خواهد داشت که می‌تواند تبعات تورمی چشم‌گیری از خود به جا بگذارد.

پیشتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در آستانه سال خورشیدی جدید اعلام کرد که «تورم را کنترل کردیم و نگذاشتیم اوضاع کشور ونزوئلایی شود.»

این رشد نرخ تورم سالیانه در ایران، در حالی به‌وقوع می‌پیوندد که بر اساس گزارش روزنامه «دنیای اقتصاد» در خرداد 99، هدف تورمی بانک مرکزی ایران 22 درصد بوده است. اما اکنون رقم تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران، بیش از دو برابر چارچوب هدف‌گذاری شده نرخ تورم از سوی بانک مرکزی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید