نهمین شب اعتراضات خوزستان؛ قطع برق و اينترنت و تهديد معترضين

کمیسر عالی حقوق بشر از ایران خواست به‌جای سرکوب، بحران آب خوزستان را حل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

نهمین شب اعتراضات گسترده مردم خوزستان به بحران بی‌آبی و سیاست‌های انتقال آب و سدسازی به‌رغم قطع اینترنت و برق و حضور سنگین نیروهای پلیس و امنیتی در حداقل چهار شهر این استان و چندین شهر دیگر ایران ادامه یافت.

کاربران ویدیوهایی از قطعی کامل برق در شامگاه جمعه و ساعات اولیه بامداد شنبه در اکثر نقاط شهر اهواز منتشر کرده‌اند.

در همین رابطه، محمدعلی موسوی‌جزایری، نماینده پیشین ولی فقیه که از او به عنوان «حاکم بالفعل خوزستان» نام برده می‌شود، در اظهاراتی به تلویزیون دولتی ایران، با انتساب اعتراضات مردم خوزستان به بیگانگان، آنها را «محارب» و «تجزیه‌طلب» خواند و آنان را به اشد مجازات تهدید کرد.

بنا به گزارش فعالان و برخی ویدیوهای منتشر شده نیروهای سپاه پاسداران و بسیج در بسیاری از شهرهای خوزستان مانند خفاجیه (سوسنگرد)، حمیدیه، معشور (ماهشهر)، فلاحیه (شادگان)، مسجدسلیمان، شوش و برخی مناطق اهواز حضور بی‌سابقه‌ای داشتند و‌ عملا شرایط «حکومت نظامی» بر این شهرها حاکم شده بود.

با این وجود اعتراضات در کوی علوی اهواز شامگاه جمعه ادامه یافت و‌ جوانان این منطقه محاصره نیروهای امنیتی را مجددا شکستند. مردم این منطقه واقع در غرب شهر اهواز با ایجاد راه بندان و سر دادن شعارهایی به شرایط استان اعتراض کردند.

معترضان منطقه برومی اهواز نیز با آتش زدن لاستیک جاده کمربندی اهواز به ماهشهر را مسدود کردند.

کودکان کوی ملاشیه اهواز واقع در جنوب غربی این شهرستان در حمایت از معترضین به طور سمبلیک به بستن برخی خیابان‌های ورودی به این منطقه اقدام کردند.

شهرستان معشور (ماهشهر) نیز در ادامه اعتراضات چند شب گذشته و به‌رغم حضور پر شمار نیروهای امنیتی شاهد حضور اعتراضی مردم بود. در ویدیوهای منتشر شده از اعتراضات این شهرستان صدای شلیک گلوله نیروهای امنیتی به معترضان به وضوح شنیده می‌شود.

در حمیدیه و خفاجیه (سوسنگرد)، کانون اعتراضات اخیر، حکومت نظامی اعلام نشده‌ای برقرار بود و نیروهای امنیتی به کمک نیروهای بسیج و سپاه به بازداشت خانه به خانه و فله‌ای شهروندان این شهر اقدام کردند.

بنا به گزارش شاهدان عینی و فعالان محلی، شهرهای فلاحیه، معشور، خلفیه (رامشیر)، اهواز، بستان، شاوور، الحایی، محمره (خرمشهر) و چندین شهر و روستای دیگر شاهد بازداشت گسترده فعالان و شهروندان معترض بود.

سازمان حقوق بشر اهواز (اهرو) لیستی از بازداشت‌شدگان خوزستانی منتشر کرده و گفته که تعداد دستگیر شدگان بیش از 350 نفر است که پس از بازداشت به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

هم‌زمان، «هرانا» ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی گفته تا کنون اسامی 9 کشته در اعتراضات خوزستان و 102 نفر از بازداشت‌شدگان در 30 شهر موثق شده است.

واکنش نهادهای بین‌المللی

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به سرکوب شدید اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم خوزستان واکنش نشان داد.

باشله با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست به جای کاربرد خشونت و نیروی کشنده علیه معترضان به بی‌آبی در خوزستان، اقدامات خود را با اتخاذ تدابیر فوری برای حل این بحران متمرکز کنند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در گزارشی با اشاره به کشته شدن «دست کم 8 معترض، از جمله یک نوجوان» خواستار پایان سرکوب خشن اعتراض شهروندان خوزستانی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شد.

این نهاد بین‌المللی همچنین تاکید کرده که ایران فورا استفاده از «سلاح اتوماتیک و گلوله‌های ساچمه‌ای» علیه معترضان را متوقف کند.

همراهی دیگر شهرها با اعتراضات خوزستان

ویدیوهایی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از «رباط کریم» تهران، تجمع شهروندان این شهر در حمایت از اعتراضات خوزستان را نشان می‌دهد.

تعدادی از مردم جونقان از توابع استان چهار محال و بختیاری نیز روز جمعه در حمایت از اعتراضات خوزستان تجمع کرده و فریاد «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند.

شهر میبد واقع در استان یزد نیز شامگاه جمعه در حمایت از اعتراضات خوزستان شاهد تجمع اعتراض‌آمیز مردم بود.

حمایت مسیح علینژاد از اعتراضات خوزستان

مسیح علینژاد، فعال و روزنامه‌نگار ایرانی مقیم ایالات متحده، پس از دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، اعلام کرد که به‌خاطر نقشه آدم‌ربایی علیه او و اعتراضاتی که در خوزستان به شدت سرکوب شده، از سالیوان توقف مذاکرات هسته‌ای با حکومت ایران را درخواست کرده است.

معاون اول روحانی: مشکل کاشت شلتوک است

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران در پی اعتراضات گسترده جمعه به این استان سفر کرد و در جلسه ستاد مدیریت بحران خوزستان، صبح شنبه 2 مرداد مدعی شد که بخشی از مشکل بی‌آبی «شلتوک‌کاری های واقعا زیاد» است.


جهانگیری روز جمعه نیز پس از حضور در سد کرخه با حضور فرماندهان سپاه ‌‌و بسیج خوزستان با تعدادی از شیوخ عشایر خوزستان دیدار کرد. در این دیدار برخی حاضران مقامات حکومتی را متهم به «گفتار درمانی» کرده و خواستار آزادی فوری دستگیر شدگان اعتراضات اخیر شدند.

اعتراضات گسترده و مسالمت‌آمیز مردم عرب خوزستان به سیاست‌های انتقال آب و سدسازی از روز پنج‌شنبه 24 تیر ابتدا از شهرهای اطراف هور العظیم و حضور برخی شهروندان در مقابل نهادهای دولتی مانند استانداری و سازمان آب و برق خوزستان آغاز اما به سرعت فراگیر شد و کل استان و شهرهایی از استان‌های همجوار را نیز در بر گرفت.

بنا به گفته برخی سازمان‌های حقوق بشری و فعالان اهوازی تاکنون دست کم 14 نفر در جریان این اعتراضات کشته شدند. مقامات دولتی کشته شدن چهار نفر از جمله یک پلیس را تایید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید