هشتمین شب اعتراضات خوزستان به لرستان کشیده شد؛ یک کشته در الیگودرز

از آغاز اعتراضات خوزستان تاکنون بنا به آمارهای موثق مجموعا 9 نفر از معترضان كشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

هشتمین شب تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم خوزستان در اعتراض به بحران بی‌آبی و سیاست‌های تبعیض‌آمیز با برگزاری تجمعات گسترده‌ای در اغلب شهرهای استان ادامه یافت و به شهرهای گناوه و برازجان در استان بوشهر، شاهین‌شهر در اصفهان، الیگودرز در استان‌ لرستان و لردگان در استان چهارمحال و بختیاری نیز گسترش یافت.

بنا به ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، در جریان اعتراضات شامگاه پنج‌شنبه، 31 تیر، امید آذرخوش جوان 20 ساله در الیگودرز استان لرستان با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته شده است.

تاکنون نام این کشته‌شدها در طی هشت شب اعتراضات پیوسته مردم خوزستان و دیگر استان‌ها تایید شده است:

1-مصطفی عساکره (نعیماوی)، فرزند قادر، 28 ساله از اهالی فلاحیه (شادگان)، کشته شده در 25 تیر، 2- قاسم خضیری (ناصری)، فرزند حیدر، 20 ساله از اهالی کوی کانتکس در کوت عبدالله، کشته شده در 25 تیر، 3- فرزاد فریسات، 23 ساله از اهالی کوی علوی اهواز، کشته شده در 29 تیر، 4- محمد چنانی، فرزند عباس، 24 ساله از ساکنان روستای شریول شهر شوش، کشته شده 29 تیر، 5- عیسی بالدی، فرزند مطیر، 28 ساله از اهالی منطقه کوره (کوی طالقانی) شهرستان معشور (ماهشهر)، کشته شده 29 تیر 6- میثم عچرش، 23 ساله، ساکن منطقه کوره از شهرستان معشور، کشته شده 30 تیر، 7- حمید جوکار (مجدم)، فرزند عیسی، 23 ساله، از اهالی روستای گرگر از توابع شهرستان معشور، کشته شده 30 تیر، 8- هادی بهمنی، 17 ساله، ساکن ایذه، کشته شده 31 تیر.

با ادامه تظاهرات در استان خوزستان حضور زنان نیز در این اعتراضات پررنگ‌تر شده و به‌دنبال آن پنج‌شنبه، 31 تیر، جمعی از زنان اهوازی با تجمع مقابل استانداری خوزستان از اعتراض‌ مردم به بی‌آبی و تبعیض حمایت کردند. زنان معترض اهوازی شعارهایی مانند «ذلت نمی‌پذیریم» و «خون و جانمان فدای کارون» سر ‌دادند.

از سویی کارگران هفت تپه در دهمین روز اعتصاب خود با شعار «خوزستان بیچاره، مسئول خوب نداره، خوزستان بیچاره، یک قطره آب نداره» بر همبستگی خود با اعتراضات جاری در خوزستان و تحقق خواسته‌های معترضان تاکید کردند.

معترضان در شهر الحایی از توابع اهواز شامگاه پنج‌شنبه در هشتمین شب اعتراضات مردمی بار دیگر به خیابان‌ها آمدند.

اهالی شهرک حُر از توابع شهرستان دزفول شامگاه پنج‌شنبه با برپایی تظاهرات به جمع معترضان خوزستانی پیوستند و از مطالبات آنها اعلام حمایت کردند.

مردم شهرستان لالی در شمال خوزستان نیر با برپایی تجمع و سردادن شعار «ما که آب نداریم.. مسئول نیاز نداریم» به اعتراضات سراسری خوزستان پیوستند.

مردم در شهرهای بندر گناوه و برازجان از توابع استان بوشهر شامگاه پنج‌شنبه با برپایی تجمعاتی از اعتراضات مردمی خوزستان حمایت کردند.

معترضان در برازجان جاده اصلی ورودی این شهر را با آتش زدن لاستیک خودرو مسدود کردند.

اهالی شاهین‌شهر از توابع استان اصفهان نیز پنج‌شنبه تجمعاتی را در حمایت از اعتراضات مردمی خوزستان برگزار کردند.

شهرستان الیگودرز از توابع استان لرستان پنج‌شنبه شاهد یکی از گسترده‌ترین اعتراضات طی موج جدید نارضایتی‌های اخیر بود که واکنش خشونت‌بار نیروهای امنیتی و پلیس را به همراه داشت. در جریان تظاهرات شبانه الیگودرز نیروهای امنیتی با یورش به معترضان، تیراندازی مستقیم و شلیک گاز اشک‌آور دست کم یک معترض را کشته و بسیاری را زخمی کردند.

در شهرستان لردگان از توابع استان استان چهارمحال و بختیاری شامگاه پنج‌شنبه مردم با سردادن شعار «خوزستان حمایت حمایت» و«بختیاری می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» از اعتراضات مردمی خوزستان حمایت کردند.

همچنین در راستای اعلام همبستگی با مردم خوزستان و حمایت از اعتراضات آنها فراخوان‌هایی برای برگزاری تظاهرات و تجمعات گسترده طی روزهای آینده در برخی استان‌ها داده شد.

از سویی مقامات انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی از جمله حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی در واکنش به تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم خوزستان ضمن هشدار، اتهام‌پراکنی و توطئه خواندن اعتراضات خوزستان، تهدید کردند با معترضان با شدت برخورد خواهد شد.

ارتباطات اینترنتی در استان خوزستان پنج شنبه به طور کلی قطع شد. «نت بلاکس»، سازمان ناظر بر امنیت سایبری و حاکمیت اینترنت، اعلام کرد از روز پنج شنبه به وقت محلی اختلال چشمگیری در خدمات اینترنت موبایل در خوزستان رخ داده است.

اعتراضات مردم خوزستان به بی‌آبی، خشکاندن رودخانه‌ها، نابودی محیط زیست و سیاست‌های تبعیض‌آمیز از پنج‌شنبه 24 تیر، در شهر حمیدیه آغاز و با پیوستن مردم شهرهای سوسنگرد (خفاجیه)، هویزه (حویزه)، ماهشهر (معشور)، شادگان (فلاحیه)، خرمشهر (محمره)، شوش (سوس)، خلفیه (رامشیر)، برخی مناطق اهواز و شهرهایی از استان‌های همجوار همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید