کرونا در ایران؛ افزایش تعداد مبتلایان در استان‌های شمالی

معاون علوم پزشکی گیلان: تعداد روزانه بیماران سرپایی به 1300 نفر رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام تعطیلات 6 روزه ادارات دولتی به ویژه در تهران، پایتخت، و افزایش مسافرت‌ها به استان‌های شمالی ایران، تعداد بیماران کرونایی در استان‌های گیلان و مازندران افزایش یافته است و اغلب شهرهای شمالی این کشور دچار وضعیت قرمز کرونایی شده است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، آبتین حیدرزاده، معاون علوم پزشکی گیلان، پنج‌شنبه 22 ژوئیه، اعلام کرد:«تنها دو شهرستان ماسال و فومن نارنجی هستند و سرعت ابتلای افراد به ویروس کرونا در استان گیلان بالاست و بیماری همچنان در حال گسترش است.»

حیدرزاده گفت:«700 گیلانی در بیمارستان‌های استان بستری هستند و 1300 بیمار سرپایی طی شبانه روز گذشته به مراکز درمانی استان مراجعه کردند.»

علل افزایش کرونای نوع دلتا در شمال ایران

او با بیان اینکه افزایش ورود مسافران و دورهمی‌ها، سرعت انتقال ویروس کرونای نوع دلتا را در گیلان افزایش داده است، افزود:«‌اکثر افرادی که در ارتباط با افراد بیمار بودند، کرونا مثبت هستند؛ اگرچه علائم بیماری را نشان نمی دهند لذا با توجه به افزایش بیماران بستری و سرپایی، احتمال افزایش بیماران طی روزهای آینده وجود دارد.»

علاوه بر آن مازندران نیز در وضعیت بحرانی کرونا قرار دارد، 15 شهرستان این استان در وضعیت قرمز و 7 شهرستان آن در وضعیت نارنجی است و شیوع موج پنجم از موج‌های قبلی در این استان شتاب بیشتری گرفته است.

محمد هاشمی‌شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت:‌ «با افزوده شدن 480 مورد جدید طی 24 ساعت گذشته شمار مبتلایان کرونا در سیستان و بلوچستان به 84 هزار و 712 نفر رسیده است.» هر چند آمار غیر رسمی تعدادی بسیار فراتر از این را نشان می‌دهد.

تعطیلی ادارات و ممنوعیت تردد خودروهای شخصی

طبق اعلام دولت با قرمز شدن مجدد وضعیت کرونایی در استان تهران و البرز، تمام ادارات این دو استان از سه‌شنبه 29 تیر تا یک‌شنبه 3 مرداد تعطیل است.

با تشدید بحران در موج پنجم، انوشیروان محسنی‌بندپی، استاندار تهران، از برخورد با تجمع‌های بیش از 15 نفره «به هر دلیلی» در تهران خبر داد.

قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا از دوشنبه 28 تیر، ساعت 18 تردد خودروهای سواری غیربومی را از و به همه‌ شهرهای دارای وضعیت کرونایی در سراسر ایران ممنوع کرد.

تردد میان شهرهای کرونایی در حالی با خودروی شخصی ممنوع اعلام شده است که تمام ناوگان حمل و نقل عمومی در ایران از جمله هواپیمایی، قطارها و پایانه‌های اتوبوسرانی بین‌ شهری با تمام ظرفیت خود اقدام به جا به جایی مسافر در تمام ایران می‌کنند.

ناکامی دولت در واکسیناسیون

در میان اعلام وضعیت‌های قرمز، آمار بالای مبتلایان و مرگ و میر و همچنین سفر‌های اجباری شهروندان ایرانی به کشورهای دیگر برای تزریق واکسن، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، پنج‌شنبه 31 تیر مدعی شد که دولت در زمینه کرونا و همچنین تحریم به مسئولیت خود عمل کرده است.

این در حالی است که پس از چندین ماه انتقاد و اعتراض شهروندان به عدم واردات واکسن کرونا و کندی روند واکسیناسیون، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران، چهارشنبه 30 تیر، اعلام کرد دولت ایران نتوانست به وعده‌های خود درباره واکسیناسیون کرونا عمل کند.

طبق آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران ادعا کرده، 20 هزار و 313 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در ایران شناسایی شده که از بین آنها 2287 شهروند بستری شدند و در 24 ساعت گذشته 226 شهروند جان خود را از دست دادند.

براساس جدیدترین رنگ‌بندی اعلام شده از وضعیت کرونایی در ایران، 232 شهر این کشور در وضعیت قرمز، 117 شهر در وضعیت نارنجی و 99 شهرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید