.
.
.

عضو اتاق بازرگانی از احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ و گوشت قرمز در ایران خبر داد

قیمت مرغ در ایران طی یکسال گذشته 134 درصد افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدرضا حسینا، عضو اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد که در صورت ادامه‌ بحران در بازار نهاده‌های دامی، قیمت مرغ به 100 هزار تومان و گوشت قرمز به 250 هزار تومان افزایش خواهد یافت.

به گزارش وبگاه «اقتصاد نیوز»، حسینا، پنج‌شنبه 31 تیر، درباره آینده قیمت مرغ و گوشت در ایران گفت: «باید به بازار خوراک دام توجه جدی شود چرا که بی‌توجهی نسبت به این موضوع می‌تواند تولید و در نهایت بازار مواد پروتئینی مورد نیاز مردم را خیلی بیشتر تحت تاثیر قرار دهد.»

وی ادامه داد: «هم‌اکنون قیمت مرغ به 40 هزار تومان رسید و ادامه این مساله بحران‌های جدی اجتماعی و امنیتی ایجاد می‌کند.»

او‌ از احتمال افزایش لجام گسیخته قیمت مرغ و گوشت سخن گفت و افزود: «پیش‌بینی ما این است که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، مرغ دست کم به کیلویی 80 تا 100هزار تومان و گوشت قرمز هم به کیلویی 200 تا 259 هزار تومان خواهد رسید.»

پیش از این رسانه‌های داخلی ایران، گزارش دادند که قیمت مرغ طی کمتر از یک سال بیش از 134 درصد افزایش داشته است و کماکان به سیر صعودی خود ادامه می‌دهد.

کمبود امعا و احشا مرغ

در هفته‌های اخیر شهروندان و کاربران فضای مجازی در ایران قیمت مرغ را در بازار تا 34 یا 35 هزار تومان هم گزارش کرده‌اند. در مورد مرغ‌های قطعه‌بندی شده قیمت از این هم بسیار بالاتر است و حتی با نرخ 60هزار، 70هزار و بالاتر قیمت‌گذاری می‌شود.

پیشتر «تجارت نیوز» گزارش داده بود که با کاهش تولید و البته دستور دولت برای ممنوعیت قطعه‌بندی مرغ، امعا و احشا آن نیز کمیاب و گران شد.

مهدی یوسف‌خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران نیز گفته بود: «تولید و عرضه مرغ کم شده و همین مساله قطعه‌بندی مرغ را کم کرده است. ضمن اینکه در مقاطعی نیز دولت دستور ممنوعیت قطعه‌بندی مرغ را صادر کرد و زمانی که قطعه‌بندی مرغ کم شود، اسکلت مرغ هم در بازار کمیاب می‌شود.»

تاثیر قطعی برق بر قیمت مرغ

قطعی‌ گسترده برق در ایران و گرمای شدید، منجر به تلف شدن مرغ در واحدهای تولیدی شده و به افزایش قیمت آن در بازار این کشور دامن زده است.

غلامحسین جافر، رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران ایران به خبرگزاری «ایمنا» گفته است: «قطعی برق آسیب جدی به مرغداری‌ها وارد می‌کند، زمانی که برق قطع شود گاز داخل سالن‌ها افزایش یافته و باعث خفگی مرغ‌ها می‌شود، تعداد زیادی از مرغداری‌های کشور موتور برق و ژنراتور ندارند در چنین شرایطی پس از یکی دو ساعت قطعی برق، زنده ماندن در سالن‌های نگهداری مرغ شدنی نیست.»

بسیاری از مرغداران در سراسر ایران در هفته‌های گذشته با انتشار عکس‌ و ویدئو، از تلفات مرغ‌هایشان به‌دلیل قطعی و نوسانات شدید برق انتقاد کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم