سازمان حقوق بشر ایران: اعدام‌ها پس از انتخابات ریاست‌جمهوری افزایش یافته است

هشت نفری که با اتهام «محاربه» اعدام شدند اتهامات امنیتی و سیاسی در پرونده‌های خود داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«سازمان حقوق بشر ایران»، در گزارشی اعلام کرد پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، اعمال مجازات اعدام «به طرز فزاینده‌ای افزایش یافته است». به طوری که تنها ظرف یک ماه بین 28 خرداد تا 28 تیر، «دست‌کم 38 نفر» اعدام شدند.

این در حالی است که اجرای حکم اعدام از «9 روز پیش از انتخابات متوقف شده بود.»

در بخش دیگری از این گزارش آمده است از مجموع «117 اعدام در نیمه نخست سال جاری میلادی»، تنها «28 مورد» در رسانه‌های داخلی یا منابع رسمی اعلام و بقیه به «صورت مخفیانه» صورت گرفته است.

در میان این 117 مورد اعدام، 6 شهروند زن و 111 شهروند مرد بودند.

سازمان حقوق بشر ایران در گزارش خود آورده است در 6 ماه نخست سال 2021 «اعدام شهروندان بلوچ شدت گرفته و دست‌کم 30 زندانی بلوچ در زندان‌های ایران اعدام شدند.»

در میان اعدام‌شدگان 6 ماه نخست سال جاری میلادی، 8 زندانی با اتهام «محاربه» اعدام شدند که اتهامات امنیتی و سیاسی در پرونده‌های خود داشتند.

همچنین در این آمار تعداد 63 اعدام با اتهام «قتل عمد»، 40 مورد «جرایم مربوط به مواد مخدر»، 6 مورد با اتهام «تجاوز به عنف» و 8 مورد با اتهام «محاربه» به دار آویخته شدند.

در سال جاری میلادی، با افزایش حدود 6 برابری در مقایسه با سال گذشته، تعداد اعدامیان مواد مخدر 40 مورد اعلام شده است، پیشتر سازمان حقوق بشر ایران درطی گزارشی، نگرانی شدید خود را نسبت به افزایش چشمگیر آمار اعدام‌های مربوط به مواد مخدر ابراز کرده و نسبت به ادامه این روند هشدار داده بود.

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرده است: « گزارش‌های اعدامی را که در مطبوعات رسمی اعلام نشده باشند، تنها در صورتی جزو آمار ثبت می‌شود که بتوان به طور مستقل، از طریق دو منبع معتبر و غیر مرتبط با یکدیگر، صحت آن‌ها تایید شد به همین دلیل، تعداد واقعی اعدام‌ها می‌تواند از آمار اعلام‌شده بالا بیشتر باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم