روحانی به سفیر کره جنوبی: دارایی‌های توقیف‌شده ایران را آزاد کنید

روحانی تاکید کرد که به‌رغم وعده‌های مقامات کره جنوبی، مشکلات بانکی و مالی بین دو کشور هنوز حل‌نشده باقی مانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، از کره جنوبی خواست تا دارایی‌های ایران در این کشور که به دلیل تحریم‌های ایالات متحده توقیف شده است را به این کشور بازگرداند.

به گزارش «تهران تایمز»، سه‌شنبه 20 ژوئیه 2021، روحانی در مراسم دریافت اعتبارنامه یون کانگیئون، سفیر جدید کره جنوبی در تهران ادعا کرد: «استفاده ایران از ذخایر مالی خود در بانک‌های کره جنوبی یک حق روشن و آشکار است.»

کره جنوبی پیش از وضع تحریم‌های سنگین علیه ایران در دوران دونالد ترامپ، ریاست‌جمهوری پیشین آمریکا، یکی از خریداران اصلی نفت و گاز ایران، و از صادرکنندگان بزرگ محصولات خود به این کشور بود، که با وضع تحریم‌های جدید، دسترسی ایران به درآمدهای نفتی خود را مسدود کرد.

روحانی با «غیرقانونی» و «ظالمانه» خواندن این تحریم‌ها، گفت که روابط متقابل دو کشور به دلیل تحریم‌ها تیره و تار شده است. او تاکید کرد که به‌رغم وعده‌های مقامات کره جنوبی، مشکلات بانکی و مالی بین دو کشور هنوز حل‌نشده باقی مانده است.

مقامات ایرانی مکررا گفته‌اند که انتظار دارند کره جنوبی اقدامات بیشتری در زمینه آزاد کردن نزدیک به 8.5 میلیارد دلار دارایی‌های نفتی ایران که به دلیل تحریم‌های ایالات متحده علیه این کشور در دو بانک کره جنوبی مسدود شده انجام دهند.

به گزارش «تهران تایمز»، در مراسم روز سه‌شنبه، سفیر کره جنوبی نیز اعلام کرد که سئول به خوبی از «ناامیدی ایران» آگاه است، و گفت که روابط دو کشور تحت تأثیر «شرایط خارج از کنترل دولت سئول» قرار گرفته است، و با این وجود متعهد به تلاش برای بهبود روابط دو کشور شد.

یون با تاکید بر محوریت مذاکرات وین برای احیای «برجام» گفت: «اگرچه کره جنوبی انتظار دارد که در پایان مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 نتایج خوبی حاصل شود، اما این نباید باعث اتلاف وقت شود، و تلاش‌ها برای فعال‌سازی مجدد روابط کره جنوبی با ایران باید از سر گرفته شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size