هفتمین شب اعتراضات خوزستان؛ روحانی مردم را به خشونت متهم کرد

از آغاز اعتراضات خوزستان تاکنون بنا به آمارهای موثق مجموعا 6 نفر از معترضان كشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
11 دقيقه (Reading time)

هفتمین شب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم خوزستان شامگاه چهارشنبه در اعتراض به بحران بی‌آبی و سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم با تظاهرات متعدد مردم در خیابانهای شهرهای اهواز، مسجد سلیمان، خفاجیه (سوسنگرد)، فلاحیه (شادگان)، خلفیه (رامشیر)، معشور (ماهشهر)، شوش، شاوور و الحایی و شهرهای کوچک دیگری ادامه یافت.

در اولین واکنش پس از یک هفته از آغاز اعتراضات، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خشکسالی و برخی مشکلات دیگر را علت شرایط کنونی خوزستان به‌شمار آورد.

روحانی پنج‌شنبه 31 تیر در جلسه هیات دولت با اشاره به این که به معاون اول خود دستور پیگیری شرایط خوزستان را داده است، گفت: «حق مردم خوزستان است که اعتراض کنند و این وسط ممکن است فرد نااهلی از سلاح استفاده کند.»

این در حالی است که ویدیوهای منتشر شده کاربرد نیروهای امنیتی و پلیس را از سلاح گرم و گاز اشک‌آور نشان می‌دهد.

روحانی افزود: «از مردم خوزستان خواهش می‌کنم مشکل را از طریق قانونی پیگیری کنند و نگذارند دشمن سوءاستفاده کند.»

مقامات جمهوری اسلامی همواره اعتراضات مردم را به طرف‌های بیگانه و خارجی نسبت داده و می‌کوشند با این بهانه معترضان را سرکوب کنند.

هم‌زمان، تظاهرات به دیگر شهرهای بزرگ استان از قبیل شوشتر و بهبهان کشیده شد و به شهرستان‌های لردگان در استان چهارمحال و بختیاری، همچنین شهرستان گناوه در استان بوشهر و یزدانشهر در استان اصفهان امتداد یافت.

نیروهای امنیتی، انتظامی، سپاه و بسیج همچنان با برخورد خشونت‌آمیز با معترضان، شلیک گاز اشک‌آور و تیراندازی مستقیم به سوی تظاهرکنندگان بنا به گزارش‌های موثق تاکنون 6 نفر از معترضان را کشته و دهها تن دیگر را مجروح کردند. همچنین صدها نفر از معترضان در شهرهای مختلف بازداشت شدند.

از سویی با گسترش دامنه اعتراضات و امتداد آن به شهرها و استان‌های مجاور دستگاههای امنیتی و قضایی با تهدید، ایجاد رعب و وحشت و اتهام‌پراکنی، اقدام به قطع خدمات اینترنت در مناطق مختلف استان کردند.

در این رابطه «نت بلاکس» اعلام کرد در پی تظاهرات مردم خوزستان در اعتراض به بی‌آبی، از روز پنج‌شنبه به‌ وقت محلی اختلال چشمگیری در خدمات اینترنت موبایل در ایران رخ داده و این وضعیت همچنان ادامه دارد.

در جریان اعتراضات شامگاه چهارشنبه در شهرستان شوش، یک نفر از معترضان به نام محمد چنانی با تیر مستقیم نیروهای امنیتی کشته شد. همچنین یک معترض دیگر به نام عیسی بالدی در شهرستان ماهشهر به‌دست نیروهای سپاه و بسیج کشته شد.

مردم شهرستان فلاحیه (شادگان) در هفتمین شب اعتراضات خود بار دیگر با برپایی راهپیمایی و تجمع‌های اعتراضی بر ادامه تظاهرات تا دست‌یابی به خواسته‌های خود تاکید کردند.

در هفتمین شب تظاهرات جاده‌های خور موسی (بندر امام) توسط معترضان مسدود شد.

اهالی مسجد سلیمان در هفتمین شب اعتراضات خوزستان شامگاه چهارشنبه به خیابانها ریختند و با شعارهایی از قبیل «بختیاری می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، علیه سران رژیم و سیاست‌های تبعیض‌آمیز آنها شعار دادند که به دنبال آن نیروهای امنیتی برای متفرق‌کردن معترضین با یورش، به‌ سوی آنها تیراندازی کردند.

در تصاویری که از اعتراض‌های شهروندان عرب خفاجیه (سوسنگرد) در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است، یکی از زنان حاضر در تظاهرات خطاب به علی خامنه‌ای می‌گوید: «مردم خفاجیه شیر هستند و شما نمی‌توانید آنها را بترسانید». او گفت: «این پیامم را به مسئولین برسانید. ما تا حقمان را نگیریم از پای نخواهیم نشست».

در همین شب، اهالی کوی ملاشیه اهواز نیز با برپایی راهپیمایی مسالمت آمیز از اعتراضات جاری حمایت کردند.

حمزه (فرزاد) فريسات دیگر جوان 30 ساله‌ای است که روز 29 تیرماه در تظاهرات كوى علوی اهواز در پی تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضین کشته شد.

تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که این جوان معترض اهوازی را لحظاتی پیش از کشته شدن در کوی علوی این شهر نشان می‌دهد. حمزه شب گذشته در اثر شلیک مستقیم گلوله توسط نیروهای امنیتی کشته شد. انتشار تصاویر پیکر خونین حمزه فريسات در شبکه‌های اجتماعی خشم عمومی را علیه مزدوران رژیم برانگیخت.

به‌دنبال کشته شدن حمزه یک شهروند اهوازی در ششمین شب اعتراضات می‌گوید: «اعتراض ما كاملا مسالمت‌آمیز است. چرا به سوی ما گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند؟ چرا به سوی ما تیراندازی مستقیم می‌کنند؟ نگاه کنید، همه ما قیام کردیم. پیر و جوان و زن و مرد به خیابان‌ها آمدیم، اعتراض ما کاملا مسالمت‌آمیز است».

همچنین شامگاه سه‌شنبه ویدیویی منتشر شد که اقدام نیروهای امنیتی به آتش‌زدن بازار کوی علوی را نشان می‌دهد.

معترضان می‌گویند که ماموران اطلاعاتی رژیم بازارچه کوی علوی را آتش‌زده و با تیراندازی به سوی معترضین مانع از اطفای حریق شده‌اند.

در ادامه سرکوب اعتراضات مردمی در خوزستان، شب گذشته نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک‌آور به منازل مسکونی کوی علوی اهواز ضمن ایجاد فضای رعب و وحشت باعث ایجاد خفگی در بین زنان و کودکان شدند.

در تظاهرات شهرستان معشور (ماهشهر) و شهرک کوره (شهرک طالقانی) نیز میثم عچرش نیز شامگاه سه‌شنبه در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضین کشته شد. تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که انتقال پیکر میثم عچرش را نشان می‌دهد.

همچنین در هفتمین روز اعتراضات خوزستان، جوانان شهرک کوره جاده ارتباطی بندر ماهشهر به اهواز، رامهرمز و امیدیه را بستند. به گفته شاهدان عینی این جاده توسط معترضان و با استفاده از سنگ بسته شده است. معترضان همچنین مسیر ورودی منطقه کوره به ماهشهر را بستند.

شهرستان ایذه نیز در هفتمین شب اعتراضات شاهد حضور مردم معترض و درگیری آنها با نیروهای پلیس و امنیتی بود. پلیس در این شهر با شلیک مستقیم تیر و گاز اشک آور به تظاهرکنندگان سعی در متفرق کردن آنها داشت. تاکنون حداقل کشته شدن سه نفر از شهروندان معترض ایذه تایید شده است.

در شهرستان بهبهان نیز معترضان با حضور در خیابان‌ها و بستن راه ها و بزرگراه ها همبستگی خودشان را با دیگر هم استانیهای خود اعلام کردند. ویدیوهای منتشر شده اعتراض جوانان این شهر در هفتمین شب اعتراضات را نشان می‌دهد.

ادامه حمایت‌ها از اعتراضات خوزستان

اهالی یزدانشهر اصفهان در حمایت از اعتراضات خوزستان با برگزاری تجمع‌های شبانه علیه نظام شعار سردادند.

در شهر کرج، مرکز استان البرز، زنان با فریادهای «خوزستان تنها نیست» از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند.

در ادامه حمایت‌ها از اعتراضات مردم خوزستان جمعی از مردم در محله نارمک تهران، با حضور در بالکن‌ها و پشت‌بام منازل خود شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

از سویی تشکل‌های صنفی مختلف در ایران با صدور بیانیه‌های جداگانه از اعتراضات شهروندان خوزستانی به بحران‌ بی‌آبی حمایت کردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، گروه اتحاد بازنشستگان و شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان از جمله تشکل‌هایی هستند که از این اعتراض‌ها حمایت کرده‌اند.

برخی از هنرمندان نیز چهارشنبه مقابل خانه هنرمندان تهران و با هدف حمایت از مردم خوزستان تجمع کردند.

از طرفی در ادامه حمایت اهالی ورزش از اعتراضات خوزستان به بی‌آبی و تبعیض، بازیکنان تیم فوتبال صنعت نفت آبادان پیش از شروع بازی با مس کرمان با دردست داشتن پلاکارد« خوزستان تشنه است» اعتراض خود به وضعیت بی‌آبی در خوزستان را نشان دادند.

مازیار زارع سر‌مربی تیم ملوان بندر انزلی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره رسیدن واکسن کرونا به تیمش گفت:«آب به خوزستان برسد، ما واکسن کرونا نخواستیم».

واکنش مقامات دولتی

در ادامه واکنش مقام‌های رژیم به اعتراضات خوزستان، در صفحه اینستاگرام علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران پستی منتشر شده که در آن آمده است:«به مشکلات خوزستان رسیدگی کنید. مسئولان وظیفه دارند به مشکلات خوزستان رسیدگی کنند و اگر کسی به فکر مردم باشد نمی‌تواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند و این وظیفه قطعی فوری و همیشگی حکومت‌هاست که به فکر مردم باشد».

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با اذعان به بحران بی‌آبی در استان و اعمال تبعیض علیه مردم منطقه از دستگاههای امنیتی و رسانه‌ها خواست تا موضوع اعتراضات بحق مردم را به قول او به«ضد انقلاب» نسبت ندهند.

رضایی همچنین گفت که «مشکلات خوزستان باید به صورت بنیادین حل شوند. تصمیمات مقطعی چاره سازنیست».

روز گذشته آیت الله علوی گرگانی، یکی از مراجع شیعه خواستار آن شد تا به بحران بی‌آبی و مشکلات خوزستان و سایر استان‌های جنوبی ایران رسیدگی شود.

علی‌رضا اعرافی، نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری نیز در واکنش به اعتراضات خوزستان به بی‌آبی وتبعیض، گفته: «این وضعیت و شرایطی که در این استان به وجود آمده، مایه شرمساری (نظام) است و توجیهی ندارد».

پیشتر سعید حجاریان، یکی از چهره‌های برجسته جریان «اصلاح‌طلب» در ایران در حمایت از اعتراضات به‌حق مردم و با انتقاد از برخورد خشونت‌آمیز ماموران رژیم با معترضان، در توییتی نوشت: «در جنگ 8 ساله خوزستانی‌ها بر سر خاک مقابل گلوله‌های رو به رو ایستادند اما الان بر سر آب به گلوله‌های پشت سر فکر می‌کنند».

از سویی دادستانی عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان با انتشار بیانیه‌ای ضمن هشدار، تهدید واتهام‌پراکنی به معترضان و توطئه خواندن اعتراضات خوزستان گفته که با عوامل آن با شدت هرچه تمام برخورد خواهد کرد.

دادستان اهواز نیز شامگاه چهارشنبه 30 تیر در بیانیه ای با بیان این که «مطالبات به حق مردم خوزستان در خصوص حقابه استان قابل فهم است»، همزمان مردم معترض را «اغتشاشگر، عوامل مزدور بیگانه، منافقین کوردل، تجزیه طلب و عناصر پلید ضد انقلاب» نامید و آنها را به برخورد «با شدت» تهدید کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان که پیشتر ویدیوهای منتشر شده از اعتراضات استان را کذب و جعلی عنوان کرده بود، چهارشنبه در نشست با جمعی از شیوخ و بزرگان عشایر عرب خوزستان گفت که «انتظار است شیوخ، بزرگان و نخبگان استان، جوانترها را به خویشتن‌داری، کنار گذاشتن احساسات کاذب و پرهیز از دنباله‌روی و افتادن در مسیر نقشه‌های شوم دشمنان نصیحت و ارشاد کنند.»

علی فرهمندپور، فرماندار دزفول، با تایید گسترش اعتراضات به این شهر در شمال خوزستان، مردم معترض را «اغتشاشگر» نامید و مدعی شد این شهر در تامین آب آشامیدنی مشکلی ندارد. او گفت: «عده‌ای با سواستفاده از اعتراض کشاورزان برخی مسیرها را بسته و مشکلاتی ایجاد کردند ولی برای امنیت دزفول با هیچکس تعارف نداریم و با اغتشاشگران به شدت برخورد می‌کنیم.»

مجتبی یوسفی، نماینده اهواز در مجلس ایران نیز با اشاره به این که سیل سال 98 و پیش از آن سیل‌های خودساخته حکومتی برای نشان دادن وجود آب مازاد در خوزستان بودند، اظهار داشت که با وجود 5 سد بزرگ در خوزستان اما 700 روستا و 25 شهر این استان دچار تنش آبی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size