درآمد 14 میلیاردی دولت ایران از عوارض خروج مسافران واکسیناسیون به ارمنستان

در مدت یک ماه بیش از پنج میلیون دلار ارز از کشور خارج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روح‌الله لطيفی، سخنگوي گمرک ایران از سفر 14هزار ایرانی در 25 روز اول تیر به ارمنستان برای تزریق واکسن خبر داد که با احتساب عوارض خروج از کشور این شهروندان، حدود 14 میلیارد تومان برای دولت ایران درآمدزایی شده است.

مدیریت ناکارآمد بحران کرونا در ایران، شهروندان را برای تزریق واکسن راهی کشورهای دیگر به خصوص ارمنستان کرده که از این ناکارآمدی مبلغ هنگفتی به حساب دولت واریز شده است.

به گزارش روزنامه «اعتماد»، مطابق قوانین موجود، هر شهروند برای اولین خروج از ایران از مرزهای زمینی، هوایی و دریایی 400 هزارتومان و برای دومین بار مبلغ 600 هزار تومان به عنوان عوارض خروج می‌پردازد.

با فرض اینکه تمامی 14 هزار شهروندی که برای تزریق واکسن به ارمنستان سفر کردند اولین سفر خارجی خود در سال جاری را انجام داده‌اند، 5 میلیارد و 600 میلیون تومان برای خروج از ایران عوارض پرداخت کرده‌اند.

درآمد حاصل از عوارض خروج این شهروندان برای دومین بار و دریافت دومین دٌز واکسن با احتساب هر نفر 600 هزار تومان، به 8 میلیارد و 400 میلیون تومان می‌رسد.

با این حساب، دولت از سفر این شهروندان برای دریافت واکسن و نجات جان خود، 14میلیارد تومان درآمدزایی داشته است.

این درحالی است کیانوش جهانپور، مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت ایران مدعی است تعداد افرادی که برای دریافت واکسن به ارمنستان سفر کرده‌اند به 4 هزار نفر هم نمی‌رسد.

با گذشت حدود 18 ماه از کرونا، ایران تنها 5 ماه است که واکسیناسیون را آغاز کرده و در میانه راه نیز به دلیل آنچه «بدعهدی کشورها» در ارسال واکسن به ایران عنوان کردند توقف‌های طولانی در روند واکسیناسیون داشته است.

در بسیاری از شهرها و استان‌های ایران به‌رغم ادعای مسئولین وزارت بهداشت در تسریع روند واکسیناسیون، همچنان افراد بالای 60 سال واکسینه نشدند.

طبق ادعای وزارت بهداشت ایران که صحت آن مورد تردید است، تنها در 24 ساعت گذشته 250 بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند و رکورد شناسایی بیماران مبتلا به کووید- 19 با بیش از 27 هزار مبتلا در این کشور شکسته شده است.

این وزارت خانه همچنان مدعی است که تا کنون حدود 9 میلیون دُز واکسن کرونا در ایران تزریق شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید