کرونا در ایران؛ افزایش سفر به شمال کشور همزمان با اعمال محدودیت‌های جدید در پایتخت

15 شهرستان استان مازندران در وضعیت قرمز قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

استان‌های البرز و تهران در حالی به‌دلیل شیوع موج پنجم کرونا به مدت 6 روز توسط دولت ایران تعطیل شدند که همزمان با این اعلام، جاده‌های منتهی به مازندران با ترافیک سنگینی از مسافران برای سفر به این استان رو به رو شد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا» علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، دوشنبه 28 تیر اعلام کرد بنا بر به پیشنهاد قرارگاه عملیاتی و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا و موافقت رئیس‌جمهوری، تمام ادارات استان‌های تهران و البرز از سه‌شنبه 29 تیر تا یک‌شنبه 3 مرداد تعطیل است.»

ربیعی همچنان اعلام کرد در این مدت تردد خودروهای سواری غیربومی ممنوع بوده و در صورت رعایت نکردن افراد، علاوه بر جریمه، خودروهای آنان نیز از مسیرها بازگردانده خواهد شد.

پیرو این خبر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا با اعلام این محدودیت‌ها، تردد از دوشنبه 28 تیرماه ساعت 18 را از / به همه‌ شهرهای دارای وضعیت کرونایی در سراسر ایران ممنوع کرد.

با این وجود تعداد زیادی از شهروندان تهران و البرز بعد از قطعی شدن خبر تعطیلی 6 روزه اقدام به سفر به استان مازندران کردند تا قبل از ساعت 18 و آغاز محدودیت‌ها وارد این استان شوند که این موضوع باعث ایجاد ترافیک شدید جاده‌ای شد.

این سفرها درحالی آغاز شده است که مرتضی میرزایی، فرمانده انتظامی استان مازندران از ممنوعیت شدید تردد خودروهای غیربومی در روزهای تعطیلی اعلام شده خبر داده بود.

سیمین بابایی، سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز صبح امروز از پرشدن تمام بخش‌های بیمارستانی این استان خبر داد و گفت: «تخت‌های بیمارستانی، دارو، تعداد کادر درمان و همچنین تجهیزات اکسیژن در وضعیت بهره‌برداری حداکثری قرار دارد و نمی‌توانیم پذیرای تعداد بیشتری از بیماران باشیم.»

سفر به استان‌های شمالی کشور درحالی انجام می‌شود که شهروندان ایرانی بیش از یک و سال نیم با بیماری کرونا مواجه هستند و از روند واکسیناسیون و بهبود اوضاع دلسرد شده‌اند.

عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بی‌توجهی مردم به محدودیت‌های کرونایی، آن هم در شرایطی که بیشتر کشورهای دنیا به زندگی قبل از کرونا بازگشتند، تنها بخشی از ماجرای ادامه‌دار شدن این بیماری در ایران است و همچنان مهم‌ترین نکته در روند شیوع بیماری، کندی و قطعی فرایند واکسیناسیون در این کشور، سوءمدیریت و عدم اجرای صحیح قرنطینه‌ها است.

تردد مابین شهرهای قرمز کرونایی درحالی با خودروی شخصی ممنوع اعلام شده است که تمام ناوگان حمل و نقل عمومی در ایران از جمله هواپیمایی، قطارها و پایانه‌های اتوبوسرانی بین‌شهری با تمام ظرفیت خود اقدام به جا به جایی مسافر در تمام ایران می‌کنند.

این اقدام در حالی رخ می‌دهد که در بسیاری از شهرها و استان‌های ایران به‌رغم ادعای مسئولین وزارت بهداشت در تسریع روند واکسیناسیون، همچنان افراد بالای 60 سال واکسینه نشدند.

طبق ادعای وزارت بهداشت ایران که صحت آن مورد تردید است، تنها در 24 ساعت گذشته 250 بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند و رکورد شناسایی بیماران مبتلا به کووید-19 با بیش از 27 هزار مبتلا در این کشور شکسته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم