ششمین شب اعتراضات خوزستان؛ 3 کشته در ایذه و سرکوب شدید تظاهرات مسالمت‌آمیز

پس از شش روز اعتراضات، با وجود مجموعا 6 كشته طبق آمارهای اولیه، چندین مجروح و بازداشت‌های گسترده، خوزستان شاهد موج همبستگی و شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی نیز بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در ششمین شب اعتراضات خوزستان که به دلیل بحران بی‌سابقه بی‌آبی آغاز شد نیروهای امنیتی، سپاه و بسیج همچنان برخورد خشونت‌آمیز خود را ادامه داده و در نتیجه تیراندازی مستقیم به سوی معترضین تعداد کشته‌شدگان مطابق آمارهای اولیه از اولین روز آغاز تظاهرات تاکنون به شش نفر رسیده و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

تظاهرات مردم خوزستان در ششمین شب متوالی شامگاه سه‌شنبه 29 تیر 1400 از شهر ایذه شمال این استان آغاز شد که طی آن حمله نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان و تیراندازی مستقیم به آنان منجر به کشته شدن 3 جوان به نام‌های محمد عبداللهی، هادی بهمئی و فرشید کاظمی شد.

اهالی ایذه در حمایت از ‌هم‌استانی‌های عرب خود با سر دادن شعار «بختیاری با عرب؛ اتحاد اتحاد» خواستار یکپارچگی اعتراضات و یک‌صدا شدن علیه تبعیض، بی‌عدالتی و سیاست‌های انتقال آب شدند.

تظاهرکنندگان ایذه همچنین شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند که در پی آن نیروهای امنیتی معترضان را محاصره کرده و به سوی آنها آتش گشودند.
در پی یورش نیروهای امنیتی و شلیک مستقیم گلوله و گاز اشک‌آور به سوی مردم معترض، تظاهرکنندگان در ایذه با اعلام همبستگی و حمایت از اعتراضات همچنین شعار «نترسید نترسید. ما همه با هم هستیم» سر دادند.

تظاهرات شهر اهواز نیز در ششمین شب خود از کوی نهضت معروف به «لشکر آباد» آغاز شد و معترضان با سر دادن شعارهایی نظیر «بالروح بالدم نفذیک یا اهواز» یعنی «جان و خون ما فدای اهواز» علیه بی‌آبی و سیاست‌های تبعض‌آمیز و کاربرد خشونت از سوی نیروهای رژیم اعتراض و ابراز انزجار کردند.

در ادامه اعتراضات مردمی در کوی علوی شهر اهواز نیز یک کودک اهوازی در اثر اصابت گلوله گاز اشک‌آور از ناحیه چشم آسیب دید.

به گفته منابع محلی، محمد کروشات فرزند منصور جوان 20 ساله‌ای از اهالی کوی مندلی شهر اهواز نیز که دوشنبه شب در تظاهرات کوی علوی اهواز شرکت کرده و با تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی مجروح شده بود روز سه‌شنبه 29 تیر، بر اثر شدت مجروحیت در بیمارستان فوت کرد.

تظاهرکنندگان اهوازی در راهپیمایی خود که تا ساعات اولیه بامداد چهارشنبه ادامه یافت ضمن تاکید بر مسالمت آمیز بودن اعتراضات، خواستار رفع تبعیض، توقف طرح‌هایی نظیر کوچ اجباری، انتقال بی‌رویه آب و خشکاندن رودخانه‌ها و تالاب‌ها و همچنین آزادی زندانیان سیاسی شدند.

موج بازداشت‌ها

هم‌زمان، آخرین گزارش‌ها از یورش نیروهای امنیتی به خانه‌های دهها فعال سیاسی و مدنی خبر می‌دهند که مطابق آمارهای اولیه در شهر ملاثانی واقع در شمال شرق اهواز چندین فعال عرب بازداشت شده که تاکنون، اسامی دو نفر از آنان به نام‌های ماجد حمیدی‌نژاد و رحیم حمیدی موثق شده است.

در پی بازداشت‌های گسترده در استان، در شهرستان خلفیه (رامشیر) نیز 4 نفر به نام‌های حسن عموری، امید طوسی، جاسم طوسی و مهدی زغیبی بازداشت شدند که تظاهر کنندگان شامگاه شه‌شنبه با تجمع مقابل فرمانداری این شهر خواستار آزادی زندانیان سیاسی و بازداشت شدگان اعتراضات جاری شدند.

در تهران پایتخت و شهرهای مختلف ایران نیز به دلیل انتشار فراخوان‌هایی برای برگزاری تجمعات در حمایت از تظاهرات مردم خوزستان تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی بازداشت شدند.

در این راستا روز سه‌شنبه تعدادی از این فعالین مورد هجوم و ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفتند و برخی از آنان از جمله نرگس محمدی ساعتی بعد از این مراسم دستگیر شدند.
علاوه بر نرگس محمدی، آرش صادقی، رسول بداقی، آرش کیخسروی، پوران ناظمی و جعفر عظیم‌زاده نیز بازداشت و به مکان‌های نامعلومی انتقال داده شدند.


از سویی محمد نوری‌زاد نیز در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان با ارسال پیامی از روی تخت بیمارستان، خطاب به نیروهای مسلح از آنها خواست به مردم تشنه خوزستان شلیک نکنند. او گفت «حتی اگر از بالا هم دستور دادند،‌ به مردم شلیک نکنید،‌ آنها خواهر و مادر و برادر و هم‌وطن هستند.»

در شهر مشهد نیز تجمع‌هایی در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان برگزار شد و تجمع‌کنندگان با سردادن شعارهایی علیه رژیم از سیاست‌های تبعض‌آمیز و بی‌توجهی مسئولان نظام به اوضاع معیشتی مردم انتقاد کردند.


معترضان در آبادان هم پل سلیچ در «ایستگاه هفت» که پل اصلی ارتباطی این شهر محسوب می‌شود را بستند. هم‌زمان، اهالی شهرک «دارخوین» با نیز با سر دادن شعارهایی نظیر «کلا کلا للتهجیر» به معنی «نه به کوچ اجباری» در ششمین شب تظاهرات مردم خوزستان علیه بی‌آبی و تبعیض، اعتراض کردند.


از سوی دیگر، اینترنت موبایل در بخش هایی از شهر اهواز و تعدادی دیگر از شهرهای خوزستان دچار اختلال شده است و ارتباط کامل برقرار نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size