واكنش‌ها به اعتراضات خوزستان؛ احمدى‌نژاد از وجود یک طرح امنیتی خبر داد

محمد خاتمی نیز خواستار برخورد با آمران و عاملان برخورد خشونت‌آمیز با مردم‌ خوزستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران پس از اوج‌گیری اعتراضات مردم عرب خوزستان به بی‌آبی، سیاست‌های انتقال آب و سدسازی از وجود یک «طرح امنیتی» برای عدم توسعه متوازن در این استان سخن گفت.

احمدی‌نژاد، سه‌شنبه 29 تیر، در وبگاه «دولت بهار» وجود مصوبه‌ای در «شورای عالی امنیت ملی» ایران برای ممانعت از سرمایه‌گذاری در خوزستان را افشا کرد و گفت: «سال 85 بود که من متوجه شدم هر تصمیمی برای خوزستان به خصوص غرب کارون می‌گیریم، با موانع جدی مواجه می‌شویم. وقتی پیگیری کردم، دیدم یک مصوبه مربوط به شورای عالی امنیت ملی است که بعد از جنگ از ترس جنگ مجدد یا با پیش‌بینی جنگ مجدد، تصویب کرده بودند که در غرب کارون، سرمایه‌گذاری‌های اساسی انجام نشود.»

Advertisement

او با اشاره به وجود عقب ماندگی‌های عمدی و اختلاف توسعه 24 ساله خوزستان با دیگر نقاط توسعه یافته کشور «سیاست گذاری» و «مدیریت» را دو عامل شرایط بحرانی کنونی خوزستان دانست.

احمدی‌نژاد به نقش «باند فاسد امنیتی» در سرکوب و انحراف اعتراضات نیز اشاره کرد و اظهار داشت: «در کشور ما تحت تاثیر باند فاسد امنیتی، با هر نوع مطالبه، شکایت و اعتراض مسالمت آمیز مردم برخورد می‌شود. بلافاصله آن باند امنیتی وارد می شود و دو کار انجام می‌دهد؛ اول اینکه به خشونت می‌کشد، درگیری ایجاد می‌کند، آتش می‌زند، تیراندازی می‌کند و بهانه سرکوب مردم را فراهم می‌کند. دوم اینکه خواسته به حق مردم را به بیگانگان و گروه‌های ضد انقلاب یا وابسته به بیگانه منتسب می‌کند و باز هم بهانه سرکوب را می‌دهد و راه اعتراض مسالمت‌آمیز را بر مردم می‌بندد.»

محمد خاتمی: اعتراض حق مردم خوزستان است
محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران نیز به اعتراضات گسترده مردم در خوزستان نسبت به بی‌آبی واکنش نشان داد.

خاتمی با تاکید بر این که مردم‌ ناراضی هستند و انتقاد و اعتراض مسالمت آمیز حق مسلم آنهاست خواستار برخورد با «آمران و عاملان برخورد خشونت آمیز» با مردم خوزستان شد.

وی با ابراز تاسف از کشته شدن برخی معترضان ابراز داشت: «هیچ دستگاه سیاسی امنیتی نظامی و انتظامی حق ندارد که با اعتراض مردم به بهانه مقابله با آشوب، با خشونت، سلاح و گلوله برخورد کند.‌»

702 روستا در خوزستان فاقد آب شرب
مجتبی یوسفی، نمایده اهواز در مجلس ایران، در واکنش به اعتراضات مردم خوزستان به بی‌آبی و سیاست‌های انتقال آب، ضمن اشاره به این که «گفتار درمانی و وعده های تو خالی دردی از دردهای مردم خوزستان را درمان نمی‌کند»، گفت: «بیشترین مشکل (آب) به دلیل سیاست‌های غلط در جنوب استان است که کشاورزی آرزوی مردم شده است و دام‌هایشان نیز در حال از بین رفتن است.»

او‌ با اشاره به فقدان آب در 702 روستای خوزستان افزود: «انتظار ما از دولت سیزدهم این است که رهاسازی آب در استان خوزستان را انجام دهند. از انتقال غیر کارشناسی پروژه های آب از سرشاخه‌ها جلوگیری کنند، خسارت امروز کشاورزان و دامدارن را جبران کنند و پروژه‌های آب‌رسانی در استان خوزستان را تکمیل کنند.»

پیش از این جمعی از مستندسازان ایرانی با صدور بیانیه ای سرکوب مردم خوزستان در اعتراض به بی آبی را به شدت محکوم‌ کرده و اعلام کردند در کنار «تشنگان خوزستان» خواهند ماند.

کانون مدافعان حقوق بشر ایران نیز در پی اعتراضات مردم عرب خوزستان به شرایط بی‌آبی و کشته شدن تظاهرکنندگان به میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نامه نوشت و خواستار ورود این نهاد بین‌المللی برای جلوگیری از تداوم سرکوب معترضان خوزستانی شد.

اعتراضات مردم‌ عرب خوزستان به شرایط بی‌آبی، سیاست‌های انتقال آب و قطع حقابه شرب و‌ کشاورزی در این استان به رغم حضور گسترده نیروهای امنیتی و پلیس شب گذشته پنجمین شب خود را پشت سر گذاشت.

در این اعتراضات کم سابقه که تقریبا به تمام شهرها و روستاهای این استان کشیده شد تاکنون 2 شهروند کشته شده و بسیاری مجروح و بازداشت شدند.

معترضان پس از قطع حقابه شرب و کشاورزی خود و همچنین قطع سهم تالاب‌ها به خیابان‌ها سرازیر شدند و حکومت ایران و مقامات محلی را متهم به اجرای سیاست‌های عمدی برای کوچاندن مردم بومی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم