بازداشت فله‌ای ده‌ها تظاهرکننده در شهرهای مختلف خوزستان

در دو روز اخیر نیرو و ادوات نظامی بسیاری به خوزستان ارسال شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گسترش اعتراضات مردم استان خوزستان به بی‌آبی و سیاست‌های انتقال آب ‌و هم زمان با افزایش اعتراضات در حداقل 17 شهر، این استان شاهد موج‌ بازداشت فزاینده شهروندان معترض به‌ویژه از شب گذشته بوده است.

شب گذشته 28 تیر شهر خلفیه (رامشیر) شاهد حضور اعتراضی مردم و جوانان این شهر بود که متعاقب آن صبح سه‌شنبه نیروهای امنیتی به بازداشت شمار زیادی از شهروندان معترض اقدام کردند. فعالان این شهر تاکنون بازداشت امیدطوسی، جاسم طوسی، مهدی زغیبی و حسن عموری را تایید کردند.

در شهر ملاثانی، شمال شرق اهواز نیز خبرهایی از یورش ماموران به خانه های فعالان این شهر گزارش شده است. ماجد حمیدی نژاد و رحیم حمیدی از میان بازداشتی‌های شهر ملاثانی هستند که خبر بازداشت آنها موثق شده است.

این شهر و شهرهای اطراف آن مانند ویس و شیبان در دو شب اخیر شاهد حضور تظاهرکنندگان در خیابان‌ها بود.

دو شهر حمیدیه و خفاجیه که کانون اعتراضات اخیر بودند نیز شاهد بازداشت فله‌ای تظاهرکنندگان بود اما بسیاری از خانواده‌ها به دلیل بیم از تبعات بعدی، نام فرزندان بازداشتی خویش را اعلام نمی‌کنند.

در شهرهای محمره (خرمشهر) و عبادان (آبادان) نیز نیروهای امنیتی ایست‌های بازرسی فراوانی در راه‌های اصلی و فرعی ایجاد کرده و به طور تصادفی به بازداشت شهروندان و سرنشینان اتومبیل‌ها اقدام می‌کنند.

همزمان نیروهای امنیتی ایران ده ها فعال ایرانی در تهران و شهرهای دیگر را به دلیل فراخوان برگزاری تجمعات حمایت از اعتراضات خوزستان بازداشت کردند.

از میان این فعالان می‌توان نرگس محمدی، آرش صادقی، رسول بداقی، آرش کیخسروی، پوران ناظمی و جعفر عظیم‌زاده را نام برد که پس از بازداشت به مکان‌ نامعلومی انتقال داده شدند.

ویدیوها و عکس های زیادی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که گسیل نیروها و ادوات نظامی به سوی خوزستان را نشان می دهد.

فعالان عرب اهوازی گفته‌اند که فرودگاه اهواز دیروز و امروز شاهد رسیدن تعداد زیادی نیروهای یگان ویژه از دیگر شهرها بوده است.

ویدیویی دیگر گسیل شدن تانک‌های نظامی به استان خوزستان را به تصویر می‌کشد. در این ویدیو شهروندی خطاب به مقامات جمهوری اسلامی می‌گوید: «به جای تانک آب برای شهروندان خوزستان بفرستید، آنها آب می‌خواهند.»

محمد نوری زاد، کارگردان سینما و فعال در بند سیاسی در حمایت از اعتراضات خوزستان از روی تخت بیمارستان نیروهای مسلح ایران را مرود خطاب قرار داد و گفت: «به مردم تشنه خوزستان شلیک نکنید.»

وی ادامه داد: «حتی اگر از بالا هم دستور دادند، به مردم شلیک نکنید. آنها خواهر، مادر، برادر و هم وطن شما هستند.»

فعالان ‌و شهروندان از قطع اینترنت در مناطق وسیعی از استان خوزستان و کاهش سرعت آن در مناطق دیگر از بعدازظهر سه شنبه 29 تیر خبر داده‌اند.

اعتراضات مردم‌ عرب خوزستان به شرایط بی‌آبی، سیاست‌های انتقال آب و قطع حقابه شرب و‌ کشاورزی در این استان به‌رغم حضور گسترده نیروهای امنیتی و پلیس شب گذشته پنجمین شب خود را پشت سر گذاشت.

در این اعتراضات کم سابقه که تقریبا به تمام شهرها و روستاهای این استان کشیده شد تاکنون 2 شهروند کشته شده و بسیاری مجروح و بازداشت شدند.

معترضان پس از قطع حقابه شرب و کشاورزی خود و همچنین قطع سهم تالاب‌ها به خیابان‌ها سرازیر شدند و حکومت ایران و مقامات محلی را متهم به اجرای سیاست‌های عمدی برای کوچاندن مردم بومی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید