وزارت بهداشت ایران: روسیه فقط 2 میلیون از 62 میلیون واکسن کرونا را تحویل داد

جهانپور: تعداد ایرانی‌هایی که در ارمنستان واکسینه شدند به 4 هزار نفر هم نمی‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کیانوش جهانپور، مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت ایران مدعی شد علت تاخیر و وقفه در روند واکسیناسیون در این کشور، خلف وعده طرف‌های فروشنده واکسن از جمله روسیه، چین، هند و تولیدکنندگان واکسن «آسترازنکا» است.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا» از میزگرد چالش‌های واکسیناسیون در ایران، جهانپور اعلام کرد: «روس‌ها حجم تولید بالایی ندارند، بر اساس قرارداد ما با این کشور، قرار بر این بود 62 میلیون دُز واکسن اسپوتینک به ایران تحویل داده شود که عملا حدود 2 میلیون دُز تحویل داده شد و امید ما به تولید مشترک این واکسن در داخل ایران است.»

او با اشاره به پایین بودن میزان واکسیناسیون در کشورهای همسایه ایران مدعی شد: «آمار واکسیناسیون در کشورهای همسایه از جمله عراق بسیار پایین است، حتی میزان واکسیناسیون در ارمنستان که وضعیت آن را چماقی کرده و بر سر وزارت بهداشت می کوبند، تاکنون حدود 100 هزار دُز است که بر اساس درصد جمعیت شبیه وضعیت دو ماه پیش ایران است.»

جهانپور همچنان مدعی شد تعداد ایرانی‌هایی که در ارمنستان واکسینه شدند به 4 هزار نفر هم نمی‌رسد، این درحالی است که روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران، شنبه 26 تیر اعلام کرد از اول تا 25 تیر، بیش از 14 هزار ایرانی به ارمنستان سفر کرده‌اند.

از دو واکسنی که ایران مدعی ساخت آن‌ها شده، واکسن «برکت» مورد مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار نگرفته و گزارشی از مراحل آزمایش‌های بالینی آن منتشر نشده است و دیگری واکسن «پاستوکووک» که ایران مدعی تولید مشترک آن با کشور کوبا شده بود که چندی پیش با اعلام سفارت این کشور مشخص شد این واکسن تنها با هدف انجام تحقیقات به ایران داده شده است تا از این طریق مجوز استفاده اضطراری برای آن کسب شود و این واکسن نیز ایرانی نیست و کوبا در ایران اصلا چنین پروژه‌ای ندارد.

در سایه نابسامانی‌های سیاسی و اقتصادی جاری در ایران بسیاری از مردم از وعده‌های محقق نشده مسئولان رژیم نا‌امید شده و به دلیل کمبود واکسن در ایران و کند شدن روند واکسیناسیون، برای دریافت واکسن به کشورهای همسایه به خصوص ارمنستان سفر می‌کنند.

با گذشت حدود 18 ماه از کرونا، ایران تنها 5 ماه است که واکسیناسیون را آغاز کرده و در میانه راه نیز به دلیل آنچه « بدعهدی کشورها» در ارسال واکسن به ایران عنوان کردند توقف‌های طولانی در روند واکسیناسیون داشته است.

بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران تا کنون پنج میلیون و 891 هزار و 385 نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و 252 هزار و 21 نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به هشت میلیون و 143 هزار و 406 دُز رسیده است. صحت آمار رسمی ارائه شده از سوی مسئولان همچنان مورد تردید است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید