مستندسازان ایرانی سرکوب معترضان در خوزستان را به شدت محکوم کردند

بیش از صد و سی مستندساز سینمای ایران اعلام کردند در کنار «تشنگان خوزستان» می‌مانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بیش از یک صد و سی مستندساز سینمای ایران با انتشار بیانیه‌ای سرکوب مردم خوزستان در اعتراض به بی‌آبی را به شدت محکوم و اعلام کردند در کنار «تشنگان خوزستان» می‌مانند.

مردم شهرهای مختلف خوزستان در روز‌ها و شب‌های اخیر در اعتراض به بحران آب در این استان اعتراضات گسترده‌ای کردند که به سرکوب آن‌ها توسط نیروهای امنیتی با شلیک مستقیم گلوله، به کشته شدن حداقل 3 نفر و زخمی شدن تعداد زیادی از معترضان عرب منجر شده است.

134 کارگردان مستند ایران در این بیانیه که با عنوان «و دوباره بر سر آب آتش به پا شد» منتشر شده است عنوان کردند: «ما کارگردانان سینمای مستند، بر پایه سنت‌ کاری‌مان همیشه بازتاب‌دهنده رنج و خواست مردمانمان بوده‌ایم و امروز نیز در کنار تشنگان خوزستان می‌مانیم و سرکوب مردمی که زندگی را جست‌وجو می‌کنند تا آب به آبادی برسد به شدت محکوم می‌کنیم.»

این اعتراضات از پنجشنبه 24 تیر، در شهر حمیدیه آغاز و با پیوستن مردم از شهرهای مختلف سوسنگرد (خفاجیه)، هویزه (حویزه)، ماهشهر (معشور)، شادگان (فلاحیه)، خرمشهر (محمره)، شوش (سوس) و بسیاری دیگر از مناطق اهواز به‌رغم کشته و زخمی شدن معترضان عرب همچنان ادامه دارد.

در این بیانیه با اشاره به کشته و زخمی شدن مردم در شهرهای مختلف آمده است: «این قصه تلخناک پرآب‌ترین استان ایران است که کارون، مارون، کرخه و اروندش گواهند که پیوسته از چشمان مردمان، خونابه روان است.»

134 کارگردان مستند، اعتراضات مردم خوزستان را «دادخواهی» عنوان و ناصر صفاریان، هادی آفریده، فرهاد ورهرام، مهوش شیخ‌الاسلامی، مژگان ایلانلو، هادی معصوم‌دوست، کامران شیردل، مونا زند، سپیده ابطحی، بابک بهداد، مهران زینت‌بخش، پریشا شاهنده و ...ده‌ها مستندساز سینمای ایران آن را امضا کردند.

آن‌ها با اشاره به کشتار مردم در خوزستان نوشتند: «این‌بار در هورالعظیم، همواره مرگ می‌روید و صدای دادخواهان در مرداب خاموش می‌گردد.»

روز گذشته، کانون مدافعان حقوق بشر ایران، در نامه‌ای به میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن اعلام نگرانی از برخوردهای صورت گرفته حکومت ایران با معترضان به بحران بی‌آبی در خوزستان، درخواست کرد تا این نهاد بین‌المللی از تمامی امکانات و ظرفیت‌های خود برای جلوگیری از تداوم سرکوبها استفاده کند.

مردم عرب اهواز در شعارهایشان به بحران بی‌آبی و سیاست‌های تبعیض‌آمیز سیستماتیک دولت ایران که با هدف نابودی اقتصاد، محیط زیست منطقه و تغییر بافت‌ جمعیتی استان طرح‌ریزی شده است، اعتراض دارند.

فعالان اهوازی می‌گویند به‌رغم مسالمت‌آمیز بودن این تظاهرات، یگان‌های امنیتی، انتظامی و ضد شورش به سوی معترضان آتش گشوده و برای متفرق کردنشان از گاز اشک‌آور نیز استفاده می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size