سومین شب اعتراضات خوزستان علیه بی‌آبی؛ کنترل جاده اهواز -شوش و یورش نیروهای امنیتی

تاکنون چند تن از معترضان عرب بر اثر شلیک مستقیم گلوله نیروهای امنیتی کشته و مجروح شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تظاهرات مردم استان خوزستان برای سومین شب متوالی و در اعتراض به آنچه مردم آن را سیاست‌های غلط و تبعیض‌آمیز دولت در پروژه‌های سدسازی، انتقال بی‌رویه آب به مناطق مرکزی توصیف می‌کنند در شهرهای مختلف استان ادامه یافت.

تجمعات اعتراضی در برخی شهرها مانند اهواز، شوش، حویزه، خفاجیه (سوسنگرد)، معشور(ماهشهر)، فلاحیه (شادگان) و عبدالخان و دیگر مناطق با حضور گسترده نیروهای امنیتی و بسیج همراه بود.

آخرین گزارشها حاکی است که تظاهرات مردمی در شهرهای مختلف خوزستان جوی کاملا متشنج و امنیتی به خود گرفته است. جاده اهواز - شوش توسط معترضان بسته و حرکت کلیه وسایل نقلیه به سوی تهران متوقف شد. همچنین کنترل جاده‌ها و میدان‌های اصلی شهر شوش به دست مردم معترض افتاده است.

هم‌زمان، پس از تیراندازی نیروی انتظامی به سوی مردم برای سرکوب اعتراضات در شهرستان شاوور، مردم معترض ماشین بسیج را به نشانه اعتراض به آتش کشیدند.


اهالی خفاجیه(سوسنگرد) نیز در ادامه اعتراض‌های خود علیه بی‌آبی روبروی ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. معترضان همچنین در مقابل منزل قاسم ساعدی نماینده این شهرستان در مجلس، تجمع کردند اما با تیراندازی نیروهای امنیتی مواجه شدند.

گلوله پاسخ تشنگی

گفتنی است جمعه شب گذشته مصطفى نعيماوى 30 ساله در تظاهرات اهالی شادگان (فلاحیه) در پی تیراندازی نیرو‌های امنیتی به تجمع‌کنندگان در تقاطع لاله کشته شد.
فرمانداری شادگان خبر کشته شدن این جوان 30 ساله در جریان تجمع اعتراضی حمایت از معترضان به بی‌آبی، را تایید کرد.
یک کودک 10 ساله نیز در جریان تجمعات این شهر بر اثر شلیک گاز اشک‌آور توسط نیروهای امنیتی به سوی معترضان، مجروح شد.
به گفته فعالان اهوازی در کوی کانتکس، در نزدیکی شهرک کوت عبدالله اهواز نیز یک جوان 23 ساله به نام قاسم خضیری ناصری در جریان اعتراضات جمعه شب علیه بی‌آبی در اثر تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی مجروح شد و بعد از ظهر شنبه در بیمارستان جان باخت.


تاکنون ویدیوهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی از اعتراضات مردمی در شهرها و روستاهای استان خوزستان منتشر شده است که گستردگی این اعتراضات را نشان می‌دهد.
این تظاهرات مسالمت‌آمیز که در پاسخ به فراخوان برای اعتراض علیه بی‌آبی از روز پنج‌شنبه 15ژوئیه آغاز شده برای سومین روز و شب متوالی ادامه یافته و شامگاه شنبه 17 ژانویه نیز شاهد حضور گسترده مردم بود.

مردم استان خوزستان همچنین به اوضاع بد معیشتی، خشکاندن رودخانه‌ها و تالاب‌ها و تلف شدن احشام و محصولات کشاورزی خود به دلیل بی‌آبی معترض هستند.
فعالان اهوازی می‌گویند به‌رغم مسالمت‌آمیز بودن این تظاهرات، یگان‌های امنیتی، انتظامی و ضد شورش به سوی معترضان آتش گشوده و برای متفرق کردنشان از شلیک گاز اشک‌آور نیز استفاده می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size