کشته شدن یک معترض عرب در دومین شب تظاهرات خوزستان علیه بی‌آبی

مصطفى نعيماوى در تظاهرات اهالی شادگان (فلاحیه) در پی تیراندازی نیرو‌های امنیتی به تجمع‌کنندگان در تقاطع لاله کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فعالان محلی گزارش دادند که شامگاه جمعه در دومین شب اعتراضات مردم خوزستان علیه بی‌آبی، یک معترض عرب اهوازی به نام مصطفى نعيماوى در تظاهرات اهالی شادگان (فلاحیه) در پی تیراندازی نیرو‌های امنیتی به تجمع‌کنندگان در تقاطع لاله، کشته شد.

در ادامه این اعتراضات علیه سدسازی و خشکاندن رودخانه‌ها و تالاب‌ها در خوزستان و تلف شدن احشام و محصولات کشاورزی و بی‌آبی، شهرهای مختلف استان از جمله اهواز، شوش، حویزه، خفاجیه (سوسنگرد)، معشور(ماهشهر)، فلاحیه (شادگان) و عبدالخان و مناطقی دیگر شاهد تجمعاتی گسترده بود که تا نیمه شب ادامه داشت.


مردم عرب اهوازی در شعارهایشان می‌گویند به بحران بی‌آبی و سیاست‌های تبعیض‌آمیز سیستماتیک دولت ایران که با هدف نابودی اقتصاد، محیط زیست منطقه و تغییر بافت‌ جمعیتی استان طرح‌ریزی شده است، اعتراض دارند.


معترضان همچنین به قطع حقابه کشاورزی و خشکی زمین‌های کشاورزی و نابودی تالاب‌های منطقه معترضند.


ویدیوهای بسیاری شامگاه جمعه 16 ژوئیه2021 در شبکه‌های اجتماعی از اعتراضات مردمی در شهرها و روستاهای استان خوزستان منتشر شده است که گستردگی این اعتراضات را نشان می‌دهد.

برخورد امنیتی

فعالان اهوازی می‌گویند به‌رغم مسالمت‌آمیز بودن این تظاهرات، یگان‌های امنیتی، انتظامی و ضد شورش به سوی معترضان آتش گشوده و برای متفرق کردنشان گاز اشک‌آور نیز پرتاب کردند.


این در حالی است که عبدالله ایزدپناه، رئیس مجمع نمایندگان خوزستان جمعه با اشاره به اجرای طرح‌های بی‌رویه انتقال آب از استان به مناطق مرکزی ایران، گفت: انتقال آب موجب شده خوزستان به این روز بیافتد.
ایزدپناه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان با موضوع بررسی مشکلات تامین آب استان که جمعه در استانداری خوزستان برگزار شد، از ارائه گزارش‌های غلط و به دور از واقع برای مهمانانی که از بالادست به خوزستان می‌آیند انتقاد کرد.

به گفته ایزدپناه، خوزستان به دلیل سیاست‌های غلط انتقال آب به این روز افتاده است. او افزود:«خوزستان تاوان بی‌تدبیری و تصمیمات اشتباه حکومتی را پس می‌دهد و باید جلوی این بی‌تدبیری را بگیریم زیرا خوزستان در حال نابودی و از بین رفتن است».

او همچنین بیان کرد:«خوزستان، استان مهمی برای کشور است و عدم امنیت خوزستان یعنی نبود امنیت در کل کشور». او در ادامه گفت اکنون امنیت خوزستان به دلیل خطاهای انسانی و تصمیمات نابجا به مخاطره افتاده است».

هشدار عضو مجلس خبرگان

پیشتر محسن حیدری، نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، ضمن انتقاد از کمبود آب، نابودی کشاورزی و تالاب‌ها گفته بود که «در استان خوزستان حوادث نگران‌کننده‌ای اتفاق افتاده است». او افزود:«امسال نگرانی عمومی کشاورزان، دامداران و افرادی که با آب سر و کار دارند، بسیار زیاد است و حتی بسیاری از خانواده‌ها در مناطقی از جمله بستان مهاجرت کرده‌اند و در حاشیه شهرهایی مثل اهواز ساکن شده‌اند».


حیدری ضمن هشدار درباره وخامت اوضاع تصریح کرد: در شرایط فعلی، ناامیدی و نگرانی حاکم شده که وضعیت خوبی نیست و ما نگران آن هستیم که این نارضایتی‌ها زمینه‌ساز بحران‌هایی مانند مسئله آبان 98 در بحث بنزین شود».
نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اذعان به نارضایتی عمومی در ایران و اعتراض‌های مردمی در سال 98، نحوه بر خورد رژیم با این اعتراض‌ها را باعث ایجاد «لکه ننگی در تاریخ دولت»‌ ایران توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید