.
.
.

مرگ 700 راننده تاکسی در ایران بر اثر کرونا

سهم حمل و نقل عمومی در انتقال کرونا 26 درصد اعلام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرتضی ضامنی، مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری ایران تاکید کرده که از زمان شیوع کرونا بالغ بر 10 هزار نفر از رانندگان تاکسی به کرونا مبتلا و 700 راننده نیز جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «ایمنا»، ضامنی شنبه 26 تیر با تاکید بر حساسیت و ضرورت ادامه خدمات توسط ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: «رانندگان ‌بر اساس اعلام وزارت بهداشت در اولویت سوم دریافت واکسن کرونا قرار گرفته‌اند، اما با روند صعودی ابتلای رانندگان در موج پنجم، درخواست ما از وزارت بهداشت و ستاد مقابله با بیماری کرونا، تسریع اجرای طرح واکسیناسیون رانندگان از اوائل مردادماه است.»

این در حالی است که اوایل سال جاری اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری درخواستی به وزارت کشور ایران ارسال کرد تا رانندگان تاکسی در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار بگیرند، درخواستی که تا‌کنون محقق نشده است.

با این‌حال آمار ابتلا و مرگ و میر تنها به رانندگانی اشاره دارد که تحت مجوز سازمان تاکسیرانی در ایران فعالیت دارند، اما آماری از ابتلا و مرگ و میر رانندگان تاکسی‌های اینترنتی و ماشین‌های شخصی در دسترس نیست.

با گسترش موج پنجم شیوع کرونا در ایران، مقامات ارشد این کشور همچنان به تناقض‌گویی درباره «روند واکسیناسیون ضد کرونا» ادامه می‌دهند به‌طوری که در یک روز وزیر بهداشت آن را «سریع» و نایب رئیس مجلس آن را «کند» عنوان کرد.

در سایه نابسامانی‌های سیاسی و اقتصادی جاری در ایران بسیاری از شهروندان این کشور از وعده‌های محقق نشده مسئولان نا‌امید شده و به دلیل کمبود واکسن در ایران و کند شدن روند واکسیناسیون، برای دریافت واکسن به کشورهای همسایه به‌ویژه ارمنستان سفر می‌کنند.

طبق رسانه‌های ارمنستان از جمعه 25 تیر این کشور شرط واکسیناسیون اتباع ایرانی را اخذ اقامت توریستی حداقل 10روزه اعلام کرده است.

بنا بر ادعاهای وزارت بهداشت ایران تاکنون 5 میلیون و 507 هزار و 841 نفر دوز اول و 2 میلیون و 219 هزار و 693 نفر دوز دوم واکسن ضد کرونا را دریافت کرده‌اند. طبق آخرین آمار رسمی که محل شک و تردید است در 24 ساعت گذشته 199 بیمار مبتلا به کرونا در ایران جان خود را از دست دادند.