روزنامه اسرائیلی از طرح حمله تل‌آویو به تاسیسات هسته‌ای ایران پرده برداشت

ارتش اسرائیل بودجه نظامی خود را متناسب با تدارک طرح حمله به ایران افزایش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «یدیعوت اخرونوت» با انتشار گزارش تهیه شده توسط «رون بن یشای»، کارشناس امنیتی و نظامی که به ارتباط با تصمیم‌گیران در تل‌آویو شهرت دارد، جزئیات طرح حمله اسرائيل به تاسیسات هسته‌ای ایران را فاش کرد.

به گفته «یدیعوت اخرونوت» نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به وزارت امنیت و ارتش کشورش موافقت داده تا برای عملیات حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران و زیرساخت‌های مرتبط با آن، طرح‌ریزی کنند.

این روزنامه از «رون بن یشای» نقل کرد که گفته «نشستی استثنایی» میان نفتالی بنت، نخست وزیر، بینی گانتس وزیر امنیت و اویگدور لیبرمان، وزیر دارایی اسرائیل درباره این طرح حمله برگزار شده است.

به گفته روزنامه اسرائیلی بودجه‌ای به مدت 5 سال آینده برای این عملیات احتمالی میان سه نهاد اسرائیلی به ارزش 5 میلیارد شیکل معادل نزدیک به 1.7 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. این بودجه معادل 5 برابر بودجه‌ سابقی است که اسرائیل برای این موضوع اختصاص داده بود.

ارتش اسرائیل پیشتر افزایش قابل ملاحظه‌ای به ارزش میلیاردها دلار را در بودجه خود شاهد بود تا به طور مناسب از آمادگی و توان لازم برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای ایران برخوردار شود.

بنا به اعلام رادیو اسرائیل که در روزنامه «تایم» این کشور منتشر شده درخواست افزایش بودجه ارتش پیشتر مطرح شده و دولت جدید خواهد کوشید آن را طی ماههای آینده تصویب کند.

به گفته صدای اسرائیل گفت‌وگوها برای افزایش بودجه ارتش زمانی انجام شد که این کشور خود را برای ما بعد شکست احتمالی مذاکرات مستقیم میان ایالات متحده و ایران در وین که با هدف احیای توافق هسته‌ای چندجانبه آغاز شده، آماده می‌کرد.

از سویی و در گزارشی مفصل «کانال 12» اسرائيل، چهارشنبه 14 ژوئیه، دستگاه امنیتی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق و رهبر اپوزیسیون کنونی این کشور را به بی‌توجهی و عدم کسب آمادگی مناسب برای چنین سناریویی متهم کرد.

برخی منابع در دستگاه امنیتی اسرائیل که خواستند نامشان فاش نشود، ادعا می‌کنند بنیامین نتانیاهو بودجه‌ای برای حمله نظامی اختصاص نداده است. بودجه‌ای که به نظر‌ آنها در ماههای آینده پس از دستیابی تهران به بمب اتمی، چنانچه اسرائیل خواهان حمله به ایران شود، ضروری خواهد بود.

به گفته این منابع این قبیل عملیات‌ آمادگی‌های زیادی می‌طلبد و مسئولان دفاعی تل‌آویو به «شبکه 12» گفته‌اند که تاخیر در طرح‌ریزی برای چنین حمله‌ بازدارنده‌ای به سناریوهی منجر خواهد شد که در آن دیگر کار از کار گذشته و اسرائیل در برابر ایران بی‌دفاع خواهد ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم