.
.
.

دو کشته در اعتراضات اهواز؛ ادامه مرگ احشام و آبزیان در پی خشکی رودها و تالاب‌ها

مصطفی نعیماوی و قاسم خضیری ناصری دو جان باخته اعتراضات اخیر مردم عرب اهواز به شرایط بی آبی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه تجمعات اعتراضی و تظاهرات شبانه مردم اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان، به قطعی آب و همچنین مرگ احشام و آبزیان درپی خشکی رودها و تالاب‌ها، آخرین گزارش‌ها از کشته شدن دو معترض در اهواز و فلاحیه (شادگان) خبر می‌دهد.

بنا به گزارش فعالان محلی، قاسم خضیری ناصری، جوان 23 ساله، در اعتراضات شامگاه جمعه، در کوی کانتکس اهواز با تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی مجروح شد و بعد از ظهر شنبه در بیمارستان جان باخت.

همچنین، در پی کشته شدن یک شهروند عرب اهوازی به نام «مصطفی نعیماوی» در دومین شب اعتراضات به شرایط بی‌آبی، یک مقام مسئول در شهر فلاحیه (شادگان) جنوب این استان، مدعی شد که این معترض توسط آنچه «اغتشاشگران» نامید، کشته شده است.


امید صبری‌پور، سرپرست فرمانداری شادگان روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا» اظهار کرد: «شب گذشته (25 تیرماه) برخی از مردم شادگان در حمایت از معترضان به وضعیت کم‌آبی در شهرستان‌های دیگر، در سطح شهر تجمع کردند. در جریان این تجمع، افراد فرصت‌طلب و اغتشاشگر به سمت ماموران نیروهای امنیتی و تجمع‌کنندگان تیراندازی کردند که تیر به یک رهگذر که جوانی 30 ساله بود، اصابت و منجر به مرگ آن شد.»
اما صبری‌پور بعد از آن در اظهاراتی کاملا متفاوت به دو خبرگزاری «ایرنا» و «فارس» گفت که «اغتشاشگران تیر هوایی زدند که به این جوان خورد و دنبال‌ عاملان حادثه‌ایم که شناسایی کنیم.»
این در حالی است که شاهدان عینی و فعالان شهر گفته‌اند که مصطفی نعیماوی در تقاطع لاله این شهر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و در این مکان مردم معترض کاملا مسالمت‌آمیز تجمع کرده و هیچ‌گونه حرکت خشونت‌آمیزی انجام ندادند.


ویدیوهای منتشره در فضای مجازی نیز نشان می‌دهد که مردم این شهر ضمن حضور اعتراضی گسترده، بر مسالمت‌آمیز بودن اعتراض خود و عدم درگیری با ماموران دولتی تاکید می‌کردند.
سرپرست فرمانداری شادگان با اشاره به آغاز موج دستگیری معترضان این شهر به شرایط بی‌آبی، گفت: «مسببان این حادثه توسط نیروهای انتظامی و امنیتی شناسایی و شب گذشته برخی دستگیر شده‌اند و دستگیری دیگر افراد نیز در دستور کار است.»
گفتنی است که شب گذشته (جمعه 25 تیر) اعتراض مردم خوزستان برای دومین شب متوالی علیه سیاست‌های انتقال آب و سدسازی، خشکاندن رودخانه‌ها و تالاب‌ها و قطع حقابه کشاورزی و شرب مردم استان در حداقل 11 شهر ادامه یافت.


شهرهای مختلف استان از جمله اهواز، شوش، حویزه، خفاجیه (سوسنگرد)، معشور(ماهشهر)، فلاحیه (شادگان)، محمره (خرمشهر)، شوش، الحایی و عبدالخان و مناطقی دیگر شاهد تجمعاتی گسترده بود که تا نیمه شب ادامه داشت.
مردم عرب اهواز در شعارهایشان می‌گویند به بحران بی‌آبی و سیاست‌های تبعیض‌آمیز سیستماتیک دولت ایران که با هدف نابودی اقتصاد، محیط زیست منطقه و تغییر بافت‌ جمعیتی استان طرح‌ریزی شده است، اعتراض دارند.
فعالان اهوازی می‌گویند به‌رغم مسالمت‌آمیز بودن این تظاهرات، یگان‌های امنیتی، انتظامی و ضد شورش به سوی معترضان آتش گشوده و برای متفرق کردنشان گاز اشک‌آور نیز پرتاب کردند.

تنش آبی در بیش از 700 روستا

از سویی قاسم سلیمانی‌دشتکی، استاندار خوزستان در تازه‌ترین اظهاراتش در شبکه «خبر» تلویزیون ایران ضمن تایید وجود تنش آبی گسترده در شهرها و روستاهای استان مدعی شد که برای 700 روستا از طریق تانکر آبرسانی انجام می‌گیرد.
وی با تکرار ادعاهای سابق مقامات کشوری و محلی اظهار داشت که بودجه و امکانات لازم برای حل مشکل بی‌آبی به استان اختصاص داده شده است.


پیش از این، استاندار خوزستان با انکار وجود هر گونه اعتراض، ویدیوهای منتشر شده از حضور مردم در خیابان‌ها را جعلی و ساختگی عنوان کرد.
دشتکی در گفتگو با خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفته بود که «برخی به دنبال تحریک مردم هستند و تصاویری جعلی از اعتراضات مردم در فضای مجازی منتشر می‌کنند مثلا در شهرهای خرمشهر و سوسنگرد اتفاق و اعتراضی رخ نداده اما کلیپهایی مربوط به گذشته در فضای مجازی منتشر می‌شود.»
از سویی، عبدالله ایزدپناه، رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس ایران جمعه با اشاره به اجرای طرح‌های بی‌رویه انتقال آب از استان به مناطق مرکزی ایران، گفت: «انتقال آب موجب شده خوزستان به این روز بیافتد.»
محسن حیدری، نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، نیز ضمن انتقاد از کمبود آب، نابودی کشاورزی و تالاب‌ها گفته بود که «در استان خوزستان حوادث نگران‌کننده‌ای اتفاق افتاده است».
او افزود:«امسال نگرانی عمومی کشاورزان، دامداران و افرادی که با آب سر و کار دارند، بسیار زیاد است و حتی بسیاری از خانواده‌ها در مناطقی از جمله بستان مهاجرت کرده‌اند و در حاشیه شهرهایی مثل اهواز ساکن شده‌اند».