رانت 2 میلیارد دلاری به قرارگاه خاتم در روزهای پایانی دولت روحانی

دولت حسن روحانی تکمیل پروژه راه‌آهن رشت به آستارا را به قرارگاه خاتم واگذار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری ایران و رئیس سازمان برنامه و بودجه از انعقاد قرارداد تکمیل راه‌آهن رشت - آستارا با «قرارگاه خاتم‌الانبیا»ی سپاه به ارزش 2 میلیارد دلار خبر داد.

نوبخت، شامگاه پنج‌شنبه 24 تیر، با اشاره به انصراف جمهوری آذربایجان از مشارکت در این پروژه، تاکید کرد که دولت روحانی ادامه این طرح را به قرارگاه خاتم واگذار کرده است.

طرح احداث راه آهن 160 کیلومتری رشت به آستارا که از سال 95 آغاز شد، قرار بود با مشارکت و سرمایه‌گذاری 500 میلیون دلاری جمهوری آذربایجان 4 ساله پایان یابد اما آذربایجان به دلیل تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران از ادامه ‌این پروژه انصراف داد.

دولت حسن روحانی در روزهای پایانی تلاش کرده با واگذاری برخی پروژه‌ها و طرح‌های بزرگ به قرارگاه خاتم سپاه تا حدودی کاستی عدم مشارکت طرف‌های خارجی در این طرح‌ها را جبران کند.

قرارگاه خاتم پس از پایان جنگ ایران و عراق با هدف مشارکت سپاه در طرح‌های اقتصادی تاسیس شد و به سرعت با حمایت مقامات جمهوری اسلامی به بزرگترین کارتل اقتصادی و حامی مالی فعالیت‌های نظامی سپاه پاسداران در خارج از ایران تبدیل شد.

در ماه مه 2010 قرارگاه خاتم‌الانبیا، شرکت‌های زیرمجموعه و فرمانده وقت آن «رستم قاسمی»، تحت تحریم دولت آمریکا قرار گرفتند.

در ژوئن 2010 نیز شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای این قرارگاه و چهار موسسه زیرمجموعه آن به‌نام‌های مکین، رهاب، فاطر و مهندسین مشاور ایمن‌سازان را به همراه 40 شرکت و موسسه ایرانی دیگر، در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

بر اساس این قطعنامه، دارایی‌ این شرکت‌ها در بانک‌های خارجی مسدود شد و مسئولان آن‌ها از حق مسافرت بین‌المللی محروم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید