اعتراضات گسترده مردم عرب اهواز به سیاست‌های انتقال آب و قطع حقابه تالاب‌ها

معترضان علیه آنچه «سیاست‌های عامدانه حکومت به هدف مجبور کردن مردم بومی به مهاجرت» دانستند اعتراض کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مردم عرب اهوازی در استان خوزستان در اعتراض به سیاست‌های انتقال آب، قطع آب خانگی و حقابه کشاورزی شامگاه پنج‌شنبه 24 تیر در بسیاری از شهرهای این استان به خیابان‌ها سرازیر شدند.

منابع محلی می‌گویند اوضاع بسیار امنیتی و متشنج شده و ماموران در چند نقطه به سوی معترضین از جمله کوی زویه اهواز، تیراندازی مستقیم کردند.
برخی تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد نیروهای امنیتی در حالت آماده‌باش کامل هستند. هم‌زمان، ایجاد اختلال در اینترنت در مناطق مختلف گزارش شده است.

ابتدا شهر حمیدیه در غرب شهرستان اهواز غروب روز پنجشنبه، شاهد حضور جوانان این شهر در خیابان مرکزی این شهر بود. تظاهرکنندگان با سر دادن شعار «کلا، کلا، للتهجیر» نسبت به آنچه «سیاست‌های عامدانه حکومت به هدف مجبور کردن مردم بومی به مهاجرت» دانستند، اعتراض کردند.

در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد جوانان عرب ساکن حمیدیه را نشان می‌دهد که بدون درگیر شدن با ماموران پلیس به شعار دادن علیه شرایط منطقه اقدام می‌کنند.

ویدیوهایی نیز از تظاهرات مردم شهر بستان در غرب اهواز نیز منتشر شده است که در آن مردم این شهر نزدیک به «هور العظیم» در رابطه به وضعیت بی‌آبی و خشکاندن رودخانه‌ها و تالاب‌ها اعتراض کردند.

شهرستان خفاجیه (سوسنگرد) نیز پنج‌شنبه شب شاهد حضور گسترده مردم این شهر در اعتراض به قطعی مکرر آب شرب و حقابه کشاورزی و تالاب‌های منطقه بود.

مردم شهرستان معشور (ماهشهر و شهرهای تابعه) نیز با حضور در خیابان‌ها نسبت به سیاست‌های مسئولان کشوری و استانی در رابطه با بحران آب و ایجاد خشکسالی عمدی اعتراض کردند. معترضان جاده ارتباطی معشور به سربندر را با سوزاندن تایر مسدود کردند.

این شهرستان در اعتراضات آبان 98 شاهد کشتار «نیزار» بود که ده‌ها تن از معترضان این شهر توسط سلاح‌های سنگین از جمله دوشکا کشته شدند.

شهرستان شوش، نیز شاهد اعتراض شبانه شهروندان این شهرستان نسبت به وضعیت بی‌آبی و بستن دریچه‌های سد کرخه و قطع حقابه کشت تابستانی کشاورزان بود.

ویدیوهایی نیز از اعتراض در برخی مناطق شهرستان اهواز از جمله منطقه زویه، قلعه کنعان، الدایره، الحایی و کوت عبدالله منتشر شده است.

حضور اعتراضی مردم عرب اهواز به شرایط بی‌آبی و قطع حقابه کشاورزی در پی فراخوان دو روز پیش صورت گرفت که در آن از مردم برای حضور شبانه جهت اعتراض به وضعیت کنونی منطقه دعوت به عمل آورده بود.

اهواز و بسیاری از شهرها و روستاهای منطقه چند هفته‌ای است که شاهد اعتراض مردم، کشاورزان، دامداران و فعالان زیست‌محیطی به سیاست‌های انتقال آب، سدسازی و قطع سهمیه آب کشاورزی بوده است.

طی سال‌های اخیر استان خوزستان شاهد اعتراضات گسترده اجتماعی نسبت به قطعی و شوری آب در تابستان‌ها و ایجاد سیل‌های مصنوعی در زمستان و بهار به بهانه افزایش آب پشت سدها بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size