ارسال نیروهای ضد شورش در پاسخ به اعتراضات مردم عرب اهواز به بحران بی‌آبی

به‌رغم انکار هر گونه اعتراض مردمی، ویدیوهایی از گسیل نیروهای ضد شورش به خوزستان منتشر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در دومین روز از اعتراضات گسترده مردم عرب اهواز به ابربحران بی‌آبی و قطع حقابه کشاورزی و تالاب‌های منطقه، مقامات به گسیل خودروها و نیروهای ضد شورش جهت سرکوب اعتراضات مردمی اقدام کردند.
ویدیوهای بسیاری امروز جمعه 25 تیر در شبکه‌های اجتماعی از اعتراضات شب گذشته در شهرها و روستاهای استان خوزستان منتشر شده که گستردگی این اعتراضات را نشان می‌دهد.

اعتراضات شبانگاهی مردم عرب، شامگاه پنج شنبه 24 تیر در پی فراخوان مردمی در شبکه‌های اجتماعی پیرامون اعتراض به شرایط بی‌آبی، سیاست‌های انتقال آب و سدسازی، قطع حقابه کشاورزی و تالاب‌ها ‌و قطع مکرر آب شرب خانگی در تمام استان انجام پذیرفت.

شهرهای حمیدیه، خفاجیه (سوسنگرد)، بستان، معشور (ماهشهر)، سربندر، شوش، عبدالخان، محمره (خرمشهر)، الحایی، قلعه کنعان، کوت عبدالله و چندین منطقه از شهرستان اهواز شاهد حضور گسترده مردم معترض بود.

معترضان شعارهایی علیه شرایط موجود و‌ اجرای سیاست‌های عامدانه تغییر بافت جمعیتی از جمله «کلا، کلا، للتهجیر» سر دادند و هدف برنامه‌های حکومتی را افزایش مهاجرت بومیان از طریق انتقال ثروت‌های منطقه به‌ویژه آب دانستند.

همچنین ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که جمع زیادی از شهروندان عرب اهوازی معترض را نشان می‌داد که در حرم امام رضا، امام هشتم شیعیان در شهر مشهد با اعتراض همشهریان خود اعلام همبستگی کردند.

در حالی که مردم معترض انتظار حداقل پاسخگویی به خواسته آنها در رابطه با شرایط طاقت فرسای بی‌آبی و قطع سهم شرب و کشاورزی خود را داشتند، قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان با انکار وجود هر گونه اعتراض، ویدیوهای منتشر شده از حضور گسترده مردم در خیابان‌ها را جعلی و ساختگی عنوان کرد.

دشتکی در گفتگو با خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفت: «برخی به دنبال تحریک مردم هستند و تصاویری جعلی از اعتراضات مردم در فضای مجازی منتشر می‌کنند مثلا در شهرهای خرمشهر و سوسنگرد اتفاق و اعتراضی رخ نداده اما کلیپهایی مربوط به گذشته در فضای مجازی منتشر می‌شود.»

سخنان استاندار خوزستان با انتشار ویدیوهایی از اعزام نیروهای سرکوب و ضد شورش همزمان و همراه شد.

در یکی از ویدیوهایی که شهروندان عرب اهوازی منتشر کردند، شهروندی به کنایه پاسخ حکومت به بی‌آبی را ارسال ماشین‌های سرکوب بجای باز کردن دریچه سدها
عنوان می‌کند.

همزمان برخی مقامات محلی با انتشار اخباری اعلام کردند که از صبح جمعه 25 تیر مسئولان ذی‌ربط نسبت به رهاسازی آب در رودخانه‌های خشک شده استان به‌ویژه در حوضه آبریز کرخه اقدام کرده‌اند.

با این وجود شهروندان‌با حضور در کف خشک‌شده رودخانه‌ها، ویدیوهایی ارسال کردند که ادعای مقامات محلی را نفی می‌کرد.

از سویی خبرگزاری «ایسنا» به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه ایران گزارش داد که «به دنبال مشکلات ناشی از کمبود آب در استان خوزستان، از روز گذشته و با پیگیری مستمر رئیس دستگاه قضا هیاتی متشکل از نمایندگان ارشد وزارت نیرو و دادستان کل کشور برای بررسی مشکلات پیش آمده و علل وضعیت موجود، صبح امروز (جمعه 25 تیر) عازم استان خوزستان شد.»

موج جدید اعتراضات نسبت به وضعیت آب در خوزستان از ابتدای سال جاری با اعلام ممنوعیت کشت بهاره در استان و قطع حقابه تالاب‌ها به‌ویژه تالاب «هور العظیم» آغاز شد.

در واکنش به این سیاست‌ها و اقدامات، کشاورزان عرب اهوازی با حضور اعتراضی در ادارات و نهادهای حکومتی، خواستار باز شدن دریچه سدها برای تامین حداقل نیازهای زندگی خود شدند.

در همان فعالان زیست‌محیطی و شهروندان عادی نیز تجمعات اعتراضی گوناگونی را در برابر ساختمان استانداری، فرمانداری‌ها و ادارات آبفا در اهواز و شهرهای دیگر استان برگزار کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم