رضا پهلوی: تخفیف تحریم‌ها علیه حکومت ایران غیراخلاقی است

پهلوی: جمهوری اسلامی تلاش کرده از طریق آدم‌ربایی و ترور، اپوزیسیون دموکراتیک را حذف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد سابق ایران، در بیانیه‌ای با اشاره به طرح ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار مخالف حکومت ایران، کاهش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را غیر اخلاقی خواند.

این واکنش‌ پس از آن مطرح شد که وزارت دادگستری آمریکا، چهار مامور اطلاعاتی ایران را برای اقدام به ربودن یک شهروند ایرانی-آمریکایی از خاک آمریکا متهم کرد. این وزارت نامی از فرد مورد نظر نبرده اما رسانه‌های آمریکا می‌گویند که او مسیح علی‌نژاد است.

رضا پهلوی، روز چهارشنبه 23 تیر، در بیانیه‌ای گفت: «تخفیف تحریم‌ها با وجود اینکه خود رژیم به‌طور مداوم، ذات اهریمنی‌اش را به همگان یادآوری می‌کند، نه تنها عاقلانه نیست که غیراخلاقی نیز است. این یک همکاری آگاهانه و تعمدی با رژیمی جنایتکار، نامشروع و غاصب در جنگ بی‌پایانش علیه ایرانیان و اصول حقوق بشر و دموکراسی است.»

ولیعهد سابق ایران به تلاش 42 ساله ایران برای حذف اپوزیسیون از طریق آدم‌ربایی و ترور نیز اشاره کرد کرد و گفت: «جمهوری اسلامی 42 سال تلاش کرده از طریق ارعاب، باج‌گیری، آدم‌ربایی و ترور، اپوزیسیون دموکراتیک را حذف کند. خوشبختانه مسیح علی‌نژاد و دیگر اهداف رژیم در توطئه اخیر، زنده و در امان هستند، اما مخالفان، فعالان و روزنامه‌نگاران بسیاری هم‌چنان به طور سیستماتیک مورد هدف قرار می‌گیرند.»

او همچنین افزود: «مشارکت و معاونت در کمپین مجرمانه جمهوری اسلامی علیه فعالان، خنجری‌ست بر پشت آن‌هایی که با این دیکتاتوری تمامیت‌خواه مبارزه می‌کنند.»

رضا پهلوی در پایان اشاره کرد: «چنین سیاست ضعیف و غیراخلاقی از جانب کشوری که ادعا دارد برای آزادی می‌ایستد، جمهوری اسلامی و دیگر رژیم‌های یاغی را به ارتکاب اقدامات تروریستی بیشتر ترغیب می‌کند.»

دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک، سه‌شنبه 13 ژوئیه، چهار شهروند ایرانی به نام‌های علیرضا فراهانی، محمود خاضعین، کیا صادقی و امید نوری را به توطئه برای ربودن یک روزنامه و فعال حقوق بشر، نقض تحریم‌ها، کلاهبرداری بانکی و پولشویی متهم کرد. یک متهم دیگر به نام نیلوفر (نلی) بهادری‌فر هم در این در ارتباط با این قضیه در ایالت کالیفرنیا آمریکا بازداشت شده است.

مسیح علی‌نژاد، در گفت‌وگو با رسانه‌های بین المللی و شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور نیز تایید کرد که او هدف این توطئه برای آدم‌ربایی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید