استاندار گلستان از فرونشست 20 درصد مساحت این استان خبر داد

17 هزار چاه آب غیرمجاز در استان گلستان وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با انتشار تصاویر ماهواره‌ای و هشدار مداوم کارشناسان محیط‌زیست از وضعیت بحرانی فرونشست زمین در ایران، هادی حق‌شناس، استاندار گلستان از از فرونشست 20 درصدی مساحت این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «مهر»، پنج‌شنبه 24 تیر، حق‌شناس اعلام کرد: «براساس گزارش سازمان نقشه‌برداری، حدود 20 درصد از مساحت استان گلستان در بخش‌های مختلف فرونشست داشته که حداکثر آن 22 سانتی‌متر در سال بوده است.»

او علت اصلی فرونشست در این استان را برداشت آب و برداشت از چاه‌های عمیق عنوان کرد.

استاندار گلستان در ادامه افزود: «بین 15 تا 17 هزار چاه غیرمجاز در سطح استان قرار دارد که شرکت آب منطقه‌ای باید نسبت به بستن آن اقدام کند.»

پیشتر، غلامعلی جعفر‌زاده ایمن‌آبادی، رئیس سازمان نقشه برداری ایران، به مقامات این کشور هشدار داد که 29 استان در معرض خطر فرونشست زمین هستند.

او با اعلام بررسی و پایش اطلاعات 110 نقطه و 44 منطقه در ایران توسط این موسسه گفت: «این اطلاعات در اختیار مسئولان قرار دارد اما هیچ کدام از دستگاه‌های اجرایی برنامه خود برای مقابله با پدیده فرونشست زمین را اعلام نکرده‌اند.»

موسسه تحقیقاتی «اینتل‌لب» نیز در هفته‌های گذشته در مورد فرونشست زمین در اطراف تهران گزارشی منتشر و آن را «بمب ساعتی بی‌صدا» توصیف کرد که تهدیدی برای جمعیت 13 میلیونی ساکنان این منطقه به شمار می‌رود.

کاوه مدنی، پژوهشگر و معاون سابق سازمان محیط‌زیست ایران نیز دو سال پیش نسبت به این پدیده هشدار داد و نشست‌های رخ داده را برگشت ناپذیر خواند و گفت: «بررسی‌ها نشان می‌دهد زمین‌هایی که دچار فرونشست می‌شوند، نفوذپذیری خود را به مرور زمان از دست می‌دهند و نمی‌توانند با ذخیره آب به حالت اول برگردند.»

موسسه بین المللی مشاوره اطلاعاتی «اینتل‌لب» علل این فاجعه را پدیده انسانی توصیف کرد که باعث قطعی برق، ترکیدن لوله‌های گاز، تغییر شکل ریل‌ها، فرورفتگی زمین، کج شدن ساختمان‌ها، ترک خوردن جاده‌ها و ... خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید