ادامه اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه برای سومین روز پیاپی

کارگران معترض خواستار پرداخت حقوق معوقه، تمدید قراردادها و‌ بازگشت کارگران‌ اخراجی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارگران بخش‌های مختلف شرکت نیشکر هفت‌تپه با ادامه اعتصاب برای سومین روز پیاپی مقابل دفتر مدیریت این شرکت، خواهان پرداخت حقوق‌ معوقه، بازگشت همکاران اخراجی و تعیین تکلیف شرکت پس از لغو واگذاری به بخش خصوصی شدند.

یوسف بهمنی، نماینده کارگران معترضان هفت‌تپه پنج شنبه 24 تیردر سخنرانی خود مطالبات کارگران را «اخراج فوری کارفرمای خلع ید شده و محاکمه اختلاس‌گران»، «پرداخت فوری حقوق معوقه کارگران»، «تمدید فوری قراردادهای تمام همکاران به ویژه دفع آفات»، «بازگشت به کار همکاران اخراجی» و «واکسیناسیون عمومی، سریع و رایگان در مقابل کرونا» اعلام کرد.

Advertisement

حقوق کارگران در بخش‌های مختلف شرکت هفت‌تپه از اردیبهشت تاکنون پرداخت نشده است. همچنین کارگران بخش دفع آفات هفت‌تپه از بیست‌وسه روز پیش به‌دلیل عدم تمدید قراردادها دست از کار کشیدند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه از فعال‌ترین بخش‌های کارگری ایران هستند که به صورت دائم برای تحقق مطالبات خود دست به اعتصاب و اعتراض می‌زنند.

بسیاری از این کارگران بارها دستگیر و با حکم‌های قضایی رو به رو شدند. از جمله اسماعیل بخشی نماینده شورای مستقل کارگری در سندیکای کارگران هفت‌تپه که در سال 97 بازداشت و مجموعا به تحمل 14 سال حبس به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت، توهین به علی خامنه‌ای، رهبر ایران، نشر اکاذیب و اخلال در نظم عمومی محکوم شد.

او با قرار وثیقه به صورت موقت از زندان اوین آزاد شده است.

در دی‌ماه سال گذشته نیز پس از برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه، با شکایت مدیران این شرکت 28 تن از کارگران به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش احضار شدند.

کارگران معترض از خصوصی‌سازی شرکت شکایت داشته و بارها اعلام کرده‌اند که «بعد از واگذاری ارزان‌قیمت کارخانه نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی، تمام معادلات تولیدی این کارخانه به هم خورده و پرداخت حقوق و دستمزدها انجام نمی‌شود و اداره درست آن امکان‌پذیر نیست.»

امید اسدبیگی و مهرداد رستمی که مجتمع 24 هزار هکتاری نیشکر هفت‌تپه را تنها با پیش‌پرداخت شش میلیارد تومان خریداری کردند، به تخلفات ارزی نیز متهم شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size