هجوم نیروهای امنیتی به اهالی روستای «جنادله» اهواز

معترضان خواستار باز شدن دریچه سدها و پایان یافتن خشکسالی‌های عامدانه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای امنیتی به اهالی روستای «جنادله» اهواز که صبح چهارشنبه به قطعی آب اعتراض کردند حمله کرده و ده‌ها تن را مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت کردند.

این معترضان روزهاست که مقابل برخی نهادها و سازمان‌های حکومتی دست به اعتراض مسالمت‌آمیز زده و خواستار باز شدن دریچه سدها و پایان یافتن خشکسالی‌های عامدانه شدند.

در رسانه‌های اجتماعی، ویدئوهای منتشر شده است که نیروهای امنیتی با ماشین به میان جمعیت معترض یورش برده و سعی در متفرق کردن آن‌ها داشتند.

همچنین شماری از معترضان که یک‌شنبه 20 تیر مقابل استانداری و فرمانداری اهواز تجمع کرده بودند توسط نهادهای امنیتی و نیروهای سپاه و بسیج به صورت گسترده بازداشت شدند.

پس از انتشار ویدئوهایی در رسانه‌های اجتماعی از اعتراضات و گله‌مندی مردم‌ عرب اهواز از شرایط بی‌آبی و قطع حقابه کشاورزی آنان به‌ویژه در حوضه آبی کرخه، قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان این ویدئوها را تکذیب کرد.

در روزهای اخیر اهالی «روستای مراونه» در شمال غرب اهواز نسبت به قطع حقابه کشاورزی خود اعتراض کرده و با حضور در ادارات دولتی از جمله سازمان آب خوزستان خواستار رسیدگی به مشکلات خود شده بودند.

همچنین ویدئویی از اعتراض فعالان محیط زیستی به مدیریت سد کرخه منتشر شد که نسبت به قطع حقابه «هور العظیم» معترض بودند.

تالاب هور العظیم که در جنوب غرب اهواز در مرز ایران و عراق واقع شده است به دلیل سدسازی بر روی رودخانه کرخه و تقسیم‌بندی این اکوسیستم به بخش‌های مجزا با هدف حفر و استخراج نفت عملا شوره‌زار شده و به کانون تولید ریزگرد تبدیل شده است.

در روزهای اخیر با همزمانی افزایش گرما، قطعی برق و آب شرب و کشاورزی و کاهش چشمگیر حقابه کشاورزان، اهواز شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی مردم و فعالان زیست‌محیطی مقابل ساختمان‌های دولتی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید