ادعای روحانی: تحریم‌ها می‌توانست در اسفند لغو شود

روحانی: فرصت دولت دوازدهم را از دستش گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، صبح امروز، با اشاره به مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای مدعی شد که اگر در آذر ماه اصل 60 قانون اساسی رعایت می‌شد، همه تحریم‌ها در اسفند ماه لغو می‌شد.

روحانی، چهارشنبه 23 تیر، در نشست هیئت دولت گفت: «امروز سفره آماده است؛ فرصت دولت دوازدهم را از دستش گرفتند اما امیدوارم دولت سیزدهم بتواند کار را تمام کند؛ بسیار متاسفیم که شش ماه فرصت از دست رفت.»

Advertisement

بر اساس اصل 60 قانون اساسی ایران، اعمال قوه مجریه، جز در اموری که در این قانون مستقیما به عهده «رهبری» گذارده شده، از طریق رئیس‌جمهوری و وزرا است.

پیشتر روحانی در سخنانی با انتقاد از کارشکنی رقبای سیاسی‌اش در ایران گفت که «حل مشکل رفع تحریم‌ها دست خود ایران است و ما می‌توانیم همین هفته تصمیم بگیریم که آن را تمام کنیم یا می‌توانیم تصمیم بگیریم که ماه‌ها ادامه پیدا کند.»

روحانی در هفته‌های اخیر بارها از به نتیجه رسیدن گفت‌وگوهای وین و احیای برجام ابراز امیدواری کرده و مدعی شده بود که بخش‌های اصلی تحریم‌ها برداشته شده و ایران تنها منتظر توافق کامل برای لغو عملی آنها است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به این ادعا گفته بود که «این حرف‌ها برای ما جنبه خبری دارد.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، دوشنبه 21 تیر، در آخرین گزارش سه ماهه وزارت خارجه به مجلس، با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در شش دور مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام، یادآور شد که طرف‌های مذاکره کننده به «یک چارچوب برای لغو تحریم ها» نزدیک شده‌اند.

وزیر خارجه ایران با بیان این که «هیچ توافقی برای هیچ یک از طرف های آن توافق بی‌نقص نیست»، اظهار داشت: «در صورت حصول توافق و بازگشت آمریکا به برجام، کلیه تحریم هایی که وفق برجام رفع شده بودند، مجددا رفع خواهند شد.»

بر اساس گزارش وزارت خارجه ایران تحریم‌های مربوط به «دفتر رهبر جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران ایران، بخشی از تحریم های مربوط به دو بخش نفت و بانک و برخی دیگر از نهادهای زیر نظر رهبر» در مذاکرات وین مورد بحث قرار گرفتند و در صورت رسیدن به توافق لغو خواهند شد. او ابراز امیدواری کرده بود دولت بعدی این مذاکرات را به نتیجه برساند.

پس از اظهارات ظریف در خصوص واگذاری ادامه مذاکرات اتمی وین به دولت ابراهیم رئیسی، روز گذشته، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشینگتن هیچ ضرب‌الاجلی برای از سرگیری دور هفتم مذاکرات تعیین نکرده است.

او گفت: «این تهران است که زمان از سرگیری گفت‌وگوها را تعیین می‌کند.»

قرار است دولت جدید ایران به ریاست رئیسی، در 12 مرداد، قدرت را در تهران بدست بگیرد.

مقامات دولت روحانی بارها تاکید کرده بودند که پیش از اتمام دولت کنونی مذاکرات وین را به اتمام خواهند رساند.

تاکنون 6 دور از مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام با حضور غیر مستقیم آمریکا برگزار شده است. این مذاکرات یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ایران متوقف شد و هنوز معلوم نیست چه وقت از سر گرفته می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید