مصرف روزانه برق ایران از 64 هزار مگاوات گذشت

بنا به گفته یک مقام ایرانی مصرف یک مزرعه رمزارز در تهران از مصرف برق 10 استان بیشتر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌رغم خاموشی‌های اعلام شده و خارج از برنامه در ایران، مصرف برق روز گذشته از مرز 64 هزار مگاوات عبور کرد و به 64 هزار و 237 مگاوات رسید.

خبرگزاری «ایرنا»، سه‌شنبه 22 تیر، به نقل از شرکت مدیریت شبکه برق ایران گزارش داد که روز گذشته در ساعت 12 و 50 دقیقه مصرف برق به رقم 64 هزار و 237 مگاوات رسید.

این میزان مصرف در مقایسه با روز مشابه پارسال که 57 هزار و 94 مگاوات بود از رشد 7 هزار و 143 مگاواتی برخودار شده است.

مصرف روز گذشته در مقایسه با روز ماقبل آن (یکشنبه 20 تیرماه) که 63 هزار و 667 مگاوات بود نیز رشد 570 مگاواتی را نشان می‌دهد.

این افزایش مصرف در حالی رخ می‌دهد که اخیرا به‌طور رسمی روزهای پنج‌شنبه در ایران تعطیل اعلام شد و همزمان بنا به تصمیم شورای عالی امنیت ملی ایران سهم برق صنایع فولادی و شرکت‌های تولید سیمان تنها 10 درصد تعیین گردید.

پیش از این، مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران با اعلام واردات برق از سه کشور ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان تاکید کرده بود که قطعی برق در روزهای آینده در کشور ادامه خواهد یافت.

مصرف یک مزرعه رمزارز به اندازه 10 استان

از سویی، محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران ‌با بیان اینکه میزان برق مصرفی مزارع استخراج رمزارز به اندازه‌ای نیست که باعث قطعی برق باشد، علت اصلی این امر را بی‌توجهی وزارت نیرو به ایجاد نیروگاه‌های جدید دانست.

این عضو مجلس ایران مدعی شد که «آخرین آمار بانک مرکزی درباره میزان برق مصرفی برای مزارع استخراج بیت کوین هزار کیلووات است.»

بر خلاف سخنان این نماینده مجلس، علی کامیار، دادستان دیوان محاسبات ایران در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: «اخیرا یک مزرعه تولید رمزارز در تهران کشف شده که به اندازه 10 استان برق مصرف می‌کرده است.»

کامیار همچنین با انتقاد از مسئولان وزارت نیروی ایران اظهار داشت که «این وزارت‌خانه حدود 7هزار میلیارد تومان مبلغ معوقه ‌وصولی دارد که برای دریافت آنها از مشترکان پر مصرف اقدامی انجام نداده است.»

طبق آمار شرکت توانیر میزان کسری برق در ایران به مقدار 12 هزار مگاوات رسیده است.

منتقدان دولت حسن روحانی بر این باورند که وزارت نیرو در برنامه ششم توسعه کشور نتوانسته مطابق تکالیف خود نیروگاه ایجاد کند و حتی یک قرارداد هم برای احداث نیروگاه جدید منعقد نکرده است.

قطع مکرر و گسترده برق که از ابتدای سال جاری در ایران شدت پیدا کرد باعث ایجاد ضرر و زیان‌ زیاد به بخش‌های دولتی، خصوصی و زندگی مردم ایران شده و به مشکلات اقتصادی شدید کشور دامن‌ زده است .

این خاموشی‌ها در فعالیت بیمارستان‌ها، کارگاه‌ها، کارخانه‌‌های تولیدی و حمل و نقل اختلالات گسترده‌ای ایجاد کرده است.

به دنبال قطع برق، مردم در شهرهای مختلف ایران برای اعتراض به وضعیت موجود مقابل ادارات برق منطقه خود تجمع کردند و خواهان استعفای وزیر نیرو این کشور شدند.

معترضان همچنین در ساعت‌های خاموشی شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید