سخنگوی دولت ایران: انفجار پارک ملت شبیه خرابکاری‌های اخیر نبود

در ماه‌های اخیر حوادث بسیاری در ایران رخ داد که به اسرائیل منتسب شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، انفجار پارک ملت تهران در شنبه گذشته را «غیر امنیتی» و حاصل مخلوط شدن بنزین و گازوئیل در یک حفره دانست.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، ربیعی در نشست خبری سه‌شنبه 22 تیر، در پاسخ به سوالی مبنی بر علت صدای انفجار بامداد شنبه در پارک ملت گفت: «بررسی‌ها نشان می‌دهد صدای انفجار شنیده شده، ناشی از ایجاد یک گودال در بخشی از پارک بوده که محموله‌ای از مخلوط بنزین و گازوئیل درون حفره‌ای جاسازی شده بود.»

Advertisement

او توضیح نداد که این محموله بنزین و گازوئیل چرا و چگونه به پارک ملت رسیده است.

ربیعی افزود: «تاکنون هم هیچ شواهدی در خصوص امنیتی بودن موضوع، ‌از طرف دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ارائه نشده است.»

در ساعت اول بامداد شنبه 19 تیر، صدای انفجار مهیبی منطقه‌ای در نزدیکی پارک ملت، شمال تهران را لرزاند. برخی شاهدان عینی از وقوع انفجار یک بمب در یک ساختمان دولتی در نزدیکی صدا و سیما و خیابان ولیعصر، خبر داده بودند.

در تصاویر منتشر شده توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی دود بلندی از مکان انفجار بلند می‌شود و شاهدان می‌گوید صدای انفجار مهیبی شبیه بمب را شنیدند.

حوادث و انفجارات منتسب به اسرائیل

در ماه‌های اخیر انفجارات و حوادث بسیاری در گوشه و کنار ایران رخ داده که بسیاری از آنها به اسرائیل منتسب شدند.

در آخرین مورد چهارشنبه دوم تیر ساختمان وابسته به سازمان انرژی اتمی در اطراف کرج هدف حمله قرار گرفت.

این حمله ابتدا از سوی مقامات رسمی ایرانی تکذیب شد اما بعدا اعلام شد که «ناموفق» بوده است.

پس از آن روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» مدعی شد که «خرابکاری در یکی از سایت‌های هسته‌ای ایران در بامداد روز چهارشنبه دوم تیر خسارات سنگینی برجای گذاشته است».

این روزنامه افزود که «مستندات قوی که به جروزالم پست نشان داده شده، وضعیتی برخلاف ادعای مقامات ایران را نشان می‌دهد.»

در حادثه‌ای دیگر، مسئولان ایرانی از توقف فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر به دلیل تعمیرات فنی سخن گفتند اما رسانه‌های اسرائیل به توقف اخیر در کار این نیروگاه توجه زیادی نشان دادند هر چند اشاره‌ای به احتمال ارتباط کشورشان با این رویداد نکردند.

داوید بارنیا، که اخیرا ریاست موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل را برعهده گرفت، تاکید کرد که وارد کردن ضربات جدی به برنامه هسته‌ای ایران در دستور کار سازمان متبوعش قرار دارد.

پیش از این، یوسی کوهن، رئیس پیشین موساد با تایید حمله به تاسیسات اتمی ایران، سرقت اسناد برنامه هسته‌ای و پذیرش ضمنی ترور محسن فخری‌زاده، از مدیران برجسته برنامه اتمی تهران، از نفوذ به «قلب ایران» سخن گفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size