دیدار حسین طائب با شبه‌نظامیان عراقی برای تشدید حملات علیه نیروهای آمریکایی

در این دیدار بر عدم بزرگنمایی حملات شبه‌نظامیان به نیروهای آمریکا تاکید شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه منبع نظامی و دو امنیتی به خبرگزاری رویترز گفتند حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از نیروهای حشدالشعبی خواسته تا حملات خود علیه نیروهای آمریکایی در عراق را تشدید کنند.

بنا به این گزارش حسین طائب هفته گذشته برای ملاقات با سران حشدالشعبی به عراق رفته بود. در عین حال طائب از این گروه‌ها خواسته حملات خود را برای اجتناب از درگیری گسترده، کنترل کنند.

به گفته منابع امنیتی آگاه، سپاه پاسداران از شبه‌نظامیان خواسته هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را بزرگ‌نمایی نکنند تا تنش‌های میان ایران و ایالات متحده تشدید شود.
به گفته یک فرمانده ارشد شبه‌نظامیان که از محتوای جلسه طائب با حشدالشعبی مطلع شده، دستورالعمل‌ها شامل هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکایی‌ها در سوریه و عراق است.

حسين طائب
حسين طائب


این منابع فاش کردند که مقامات ایرانی نقشه‌ها و مختصات مربوط به اماکن استقرار نیروها و منافع آمریکایی در عراق را به شبه‌نظامیان تحویل داده‌اند.
به گزارش رویترز، ایران از شبه‌نظامیان نیابتی خود در عراق به عنوان یک کارت فشار در پرونده مذاکرات هسته‌ای استفاده می‌کند.
ایران در شرایطی به تشدید تنش با ایالات متحده در عراق دست می‌زند که تلاش‌های دیپلماتیک جهت حل اختلافات میان واشینگتن و تهران در مذاکرات وین، جهت احیای توافق هسته‌ای، همچنان ادامه دارد.

نیروهای آمریکا در سوریه
نیروهای آمریکا در سوریه

حملات همزمان در سوریه و عراق

به نظر می‌رسد که تلاش شبه‌نظامیان وابسته به ایران برای آغاز حملات در شرق سوریه و عراق همچنان ادامه دارد و حملات علیه پایگاهها و منافع آمریکایی در عراق و سوریه طی چند روز گذشته افزایش یافته است.
از سویی دیگر ایالات متحده آمریکا، به شورای امنیت سازمان ملل متحد اطلاع داده كه گروههای مسلح مورد حمایت ایران در سوریه و عراق را با حملات هوایی هدف قرار داده است.
واشینگتن گفته، این حملات هوایی بازدارنده با هدف جلوگیری از حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران به نیروها یا تاسیسات آمریكایی صورت می‌گیرد.
گفتنی است که از ابتدای سال جاری تاکنون، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، بیش از 40 بار منافع آمریکا در عراق و سوریه را هدف قرار داده‌اند. در این حملات غالبا راکتی، سفارت آمریکا در بغداد، پایگاه‌ عین الاسد، فرودگاه‌های بغداد و اربیل و همچنین کاروان‌های تدارکاتی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش است هدف قرار گرفتند.
ایران همچنین شبه‌نظامیان مورد حمایت خود را با پهپادهای انفجاری مسلح کرده است. اقدامی که نیروهای ائتلاف بین‌المللی را به شدت نگران کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size