«بیهوش شدن» چند مسافر ایرانی در صف‌های طولانی مرز ارمنستان

سفیر ارمنستان در ایران شرط ارائه واکسن به گردشگران خارجی را اقامت حداقل ده روزه آنان در آن کشور عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال ازدحام در مرز ایران و ارمنستان در روزهای گذشته، چندین مسافر ایرانی به‌دلیل گرمازدگی بیهوش شدند. این مسافران که به‌دلیل نبود واکسن کرونا در ایران به این کشور سفر می‌کنند ساعت‌های طولانی برای انجام تست پی‌سی‌آر در گرمای شدید منتظر می‌مانند.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا»، از یک شاهد عینی در مرز ایران و ارمنستان، روز شنبه 19 تیرماه، چند مسافری که در صف‌های طولانی برای ورود به کشور ارمنستان منتظر انجام تست پی‌سی‌آر و انجام امور مرزی برای وارد شدن به این کشور بودند، از شدت گرما بیهوش شدند.

Advertisement

در پی بیهوشی مسافران ایرانی، دولت ارمنستان چندین آمبولانس در مرز خود با ایران مستقر کرده‌ است.

مرز زمینی «نوردوز»، در استان آذربایجان شرقی و در حوالی روستای «دوزال» در شهرستان جلفا یکی از گذرگاه‌های ورودی ایرانیان برای دریافت واکسن کرونا در این کشور است که به صورت میانگین روزی هزار ایرانی فقط از طریق این مرز زمینی وارد کشور ارمنستان می‌شوند.

روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران، روز شنبه 19 تیرماه گفت: «ورود مسافران به مرز ایران و ارمنستان افزایش یافته و در 48 ساعت گذشته حدود 1800 ایرانی با ورود به مرز نوردوز، تقاضای سفر به ارمنستان را داشتند.»

پس از خروج از مرز نوردوز و برای وارد شدن به خاک ارمنستان پلی وجود دارد که در پی افزایش تقاضا برای ورود به این کشور و ازدحام بیش از حد در گرمای تابستان، مسافران به‌دلیل انتظار طولانی روی این پل و زیر آفتاب دچار گرمازدگی شدند.

احمدرضا عامری، رئیس اتحادیه شرکت‌های حمل‌و‌نقل ایران، از افزایش تقاضای سفر زمینی به ارمنستان خبر داد. عامری گفت: «تا پیش از این شهروندان ایرانی عموما با هواپیما و تور به ارمنستان می‌رفتند اما با ادامه کمبود واکسن در ایران و ادامه بلاتکلیفی‌‌ها عمدتا از طریق زمینی خود را به ایروان می‌رسانند.»

آرتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان در ایران، هفته گذشته شرط ارائه واکسن کرونا به گردشگران خارجی را اقامت حداقل ده روزه آنان در آن کشور عنوان کرد.

به‌رغم وعده‌های دولت ایران برای واکسیناسیون همگانی تا پایان سال 1400 و ادعاهای ایران از رونمایی چندین واکسن «تولید داخلی» و واردات واکسن‌های خارجی از جمله واکسن چینی، هندی و روسی، روند واکسیناسیون در بسیاری از استان‌ها برای افراد بالای 70 سال نیز متوقف شده و در برخی دیگر از نقاط کشور به کندی پیش می‌رود.

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تا کنون 4 میلیون و 592 هزار و 139 نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و 134 هزار و 662 نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در این کشور به 6 میلیون و 726 هزار و 801 دُز رسیده است.

در حال حاضر 143 شهر ایران در وضعیت قرمز، 186 شهر در وضعیت نارنجی قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید