کمیته دفاع از کارگران اعتصابی: دولت ایران برای شکست اعتصابات تلاش می‌کند

خصوصی‌سازی رقابتی آزاد جهت بهره‌کشی و ارزان نمودن نیروی کار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جمعه بیست تیرماه، کمیته دفاع از کارگران اعتصابی نفت و پتروشیمی، در دومین بیانیه خود بر ضرورت حمایت‌های عملی مردم از کارگران اعتصابی تاکید کرد. این کمیته در بیانیه خود به تلاش «دولت و کارفرمایان» برای «کنترل و شکست اعتصاب‌ها» اشاره کرد.

در این بیانیه آمده است: «اقدامات همیشگی دولت و دولت‌مردان نظیر رئیس جمهور، وزیر صنعت و معدن و تجارت، عوامل امنیتی و محلی ، شوراهای اسلامی کار و گروه‌های هایپینگ و کمپین در هماهنگی کامل و برنامه ریزی شده با کارفرمایان در تلاشی بیرحمانه و ریاکارانه جهت به انحراف کشاندن، به عقب‌نشینی وا داشتن و با ترفندها و وعده وعیدهای توخالی و نهایتاً با فشار و امنیتی نمودن فضای محیط کار و زیست کارگران به شکست کشاندن این اعتصاب عظیم که نشان از حقانیت مطالبات طرح شده از طرف اعتصابیون آن است، را دارند».

کمیته دفاع از کارگران در بیانیه خود آورده است: «با توجه به شرایط اسفبار جامعه و معیشت کارگران، پاندمی کرونا ، گسترش فقر، بیکاری، تورم سرسام آور و بسیار معضلات و مشکلات اقتصادی، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی ، کارگران اعتصابی به ادامه اعتصاب تا تحقق خواسته های خود از طرف کارفرمایان (بصورت کتبی، رسمی و علنی که در انظار عموم قرار گیرد) تاکید دارند».

در بخش دیگری از این بیانیه سیاست‌های «نئولیبرالی و خصوصی‌سازی، رقابتی آزاد جهت بهره کشی و ارزان نمودن ارزش نیروی کار و کسب سود بیشتر» خوانده شده است. «دولت با شانه خالی کردن از بار مسئولیت در قبال حقوق و خواست شهروندان جامعه ، جهت کوچک کردن و کم نمودن هزینه های خود، عملاً با فروش و واگذاری سرمایه ها و منابع ملی ، که اکثراً به عوامل وابسته به نظام با قیمت های ناچیز و همچنین عدم دخالت در قیمت گذاری کالاها که نیروی کار هم یکی از این بی‌شمار کالاهاست ، که بسیار ارزان از طرف کارفرما خریده می شود».

در بخش دیگری از این بیانیه به فشارهای شرکت‌های پیمانکاری برای شکستن این اعتصاب‌ها اشاره شده است در این بخش از بیانیه به روش‌هایی همچون «خالی کردن تانکرهای آب، عدم رسیدگی بهداشتی و اخراج برای متوقف کردن اعتصاب‌ها اشاره شده است.

کارگران پیمانی و و قراردادی صنایع نفت و پتروشیمی از بیست‌ونه خرداد سال جاری وارد اعتصاب سراسری شدند که تا این لحظه نزدیک به صد شرکت در دوازده استان کشور را در برمی‌گیرد. کارگران اعتصابی خواهان افزایش دستمزدها به تناسب تورم و خط فقر، توزیع مناسب زمان‌ّای مرخصی و برچیده شدن شسرکت‌های پیمانکاری هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید