بیانیه 150 هزار کارگر ایرانی در چهارمین هفته اعتصابات کارگری

هزاران کارگر نفت، گاز و پتروشیمی در ایران، از 29 خرداد، دست به اعتراض و اعتصاب زده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیش از 150 هزار نیروی پیمانکاری و شرکتی نفت، گاز و پتروشیمی ایران با ایجاد کارزاری در فضای مجازی، خواستار حذف پیمانکاران و شرکت‌های واسطه‌ای شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا»، نیروهای پیمانکاری و شرکتی وزارت نفت، در این کارزار، خواستار حذف پیمانکاران و همسان‌سازی حقوق و مزایا شدند.

در بخشی از این بیانیه که کارگران از شرکت‌های دولتی تابعه وزارت نفت شامل شرکت گاز، نفت، حفاری، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی آن را امضا کرده‌اند آمده است: «ما در ادارات دولتی دوشادوش بقیه کارکنان خدمت می‌کنیم و عینا کار و ماموریت مشابهی داریم چرا باید وقتی دو نفر ماموریت و کار یکسان دارند حقوق‌های با اختلاف سه برابر دریافت نمایند؟»

این کارگران همچنین با «دلال خواندن» پیمانکاران، خواستار حذف شرکت‌های پیمانکاری تأمین نیرو و کوتاه شدن دست آن‌ها از حقوق خود شدند.

در جریان اعتراض و اعتصابات کارگران، ده‌ها کارگر اعتصاب‌کننده پتروشیمی گچساران اخراج شدند. این کارگران صنایع پتروشیمی در شرکت «تیام صنعت» از شرکت‌های طرف قرارداد با صنایع پتروشیمی گچساران در جنوب ایران مشغول به کار بودند.

با ادامه این اعتصابات «شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه» که متشکل از اتحادیه‌ها و فدراسیون‌های کارگری از سراسر دنیاست، دوشنبه 7 تیرماه 1400 با انتشار یک بیانیه همبستگی خود را با اعتصاب کارگران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در ایران و سازمان‌دهندگان آن اعلام و از این اعتصابات حمایت کرد.

اعتصابات کارگری در ایران توسط کارگران شرکت‌های پتروشیمی و در قالب تجمع‌های اعتراضی یک روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد و بعد از آن کارمندان و سایر گروه‌های شغلی به این کمپین اعتراضی پیوستند.

این اعتراضات با پیوستن گروه‌ها و صنف‌های مختلف به پائین بودن سطح دستمزد، طولانی بودن ساعات کار و شرایط سخت زندگی کارگران ایران در سایه رژيم ایران به صورت وسیع در این کشور ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید