ادامه اعتراضات کارگری و صنفی در سراسر ایران

موج جدید اعتصابات و اعتراضات صنفی 29خرداد از بخش نفت آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ایران، روز یک‌شنبه 20 تیر، شاهد تجمعات اعتراضی و ادامه اعتصاب شهروندان، کارگران و بازنشستگان در صنایع و بخش‌های گوناگون بود.

تجمع کارگران آبفای دشت آزادگان

جمعی از کارگران آب و‌ فاضلاب دشت آزادگان در استان خوزستان، یک‌شنبه 20 تیر، در اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق معوقه خود روبروی اداره آبفا این شهرستان دست به تجمع زدند.

این کارگران همچنین همراهی خود را با دیگر مردم و کشاورزان استان در اعتراض به سیاست‌های سدسازی و پروژه‌های انتقال آب اعلام کردند.

اهواز در چند روز اخیر شاهد تجمع فعالان زیست محیطی و کشاورزان به دلیل قطع حقابه کشاورزی و تالاب‌های استان بود که به بازداشت گسترده معترضان از سوی نهادهای امنیتی منجر شد.

تجمع کارگران نانوای مشهد

کارگران نانوای مشهد نیز یک شنبه 20 تیر، در اعتراض به سطح پایین دستمزد و درآمد ‌و شرایط بد معیشتی مقابل اتحادیه نانوایان این شهر تجمع کردند.
این کارگران نسبت به شرایط کاری نو‌ هزینه بیمه‌هایشان اعتراض دارند.

به گفته کارگران نانوایی، دستمزد و درآمد نانوایان ارتباط مستقیمی با قیمت نان دارد و دولت هیچ‌گونه یارانه و یا تمهیداتی انجام نمی‌دهد تا بدون افزایش قیمت نان درآمد نانوایان افزایش یابد.

تجمع کاربران مالباخته صرافی «کریپتولند»

جمعی از مالباختگان صرافی کریپتولند، یک‌شنبه 20 تیر، در اعتراض به بلوکه‌شدن سرمایه‌هایشان مقابل دادسرای جرائم اقتصادی در تهران تجمع کردند.

صرافی کریپتولند حدود دو ماه پیش در پی دستگیری «سینا استوی»، مدیر عامل این صرافی توسط مقامات ایرانی بسته و سرمایه کاربران آن بلوکه شد.

شرکت «یکتا اکسیر سبز» با نام تجاری کریپتولند از سال 1396 به مدت چهار سال است که در زمینه بلاکچین و رمز ارزها فعالیت دارد و بیش از 200 هزار کاربر فارسی زبان در سر تا سر دنیا از مشتریان این صرافی هستند. کمترین میزان سرمایه کاربران این صرافی دویست هزار تومان و بالاترین مقدار هشت میلیارد تومان برآورد شده است.

مسئولان ایرانی قول داده بودند ظرف یک هفته سرمایه کاربران را عودت بدهند که تا امروز هیچ پرداختی انجام نشده همین امر باعث اعتراض آنها شده است.

گفتنی است کریپتولند یک پلتفرم خرید، فروش و تبادل رمزارزی است که بیش از 300 رمزارز مختلف را پشتیبانی می‌کند.

کارمزدها در این پلتفرم بسیار کم بوده و قابل رقابت با بسیاری از صرافی‌های معروف دنیا همچون بایننس و Huobi Global تعریف شده است.

این صرافی در حالی بسته شد که تندیس بهترین سایت کسب و کار سال 99 در آخرین دوره جشنواره وب و موبایل به مدیر بازداشتی آن اهدا شده بود.

تجمع بازنشستگان صندوق بازنشستگی فولاد اصفهان

روز یکشنبه 20 تیرماه جمعی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگی فولاد اصفهان مقابل ساختمان این صندوق در اصفهان تجمع کردند.
این بازنشستگان خواستار تحقق مطالبات معیشتی و حقوقی خود هستند .

امسال میزان حداقل حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران بین 3.9 تا 4.5 میلیون تومان تعیین شد در حالی که طبق آمار رسمی خط فقر در از آن حدود 10میلیون تومان اعلام شده است.

تجمع بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در اهواز و رشت

امروز یکشنبه 20 تیرماه، جمعی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی همزمان مقابل ادارات کل تامین اجتماعی در اهواز و رشت تجمع کردند.
این بازنشستگان ضمن درخواست افزایش سطح دریافتی خود تا بالای خط فقر، خواستار پرداخت بدون تاخیر حقوق و‌مزایا و معوقات سال‌های گذشته خویش شدند.

اعتراض کارگران سیمان پیوند گلستان به تعطیلی این کارخانه

روابط عمومی کارخانه «سیمان پیوند» در استان گلستان یک‌شنبه 20 تیر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد با توجه به مشکلات اخیر محدودیت برق در کشور و با ابلاغ مقامات ذی‌ربط، فعالیت تولیدی این کارخانه سیمان به‌طور کامل متوقف شده است.

سیمان پیوند تنها کارخانه سیمان استان گلستان بوده که تولید روزانه آن در شرایط عادی 3300 تن اعلام شده است.

با تعطیلی این کارخانه ضمن کمبود سیمان در این ستان 400 نفر از شاغلان کارخانه مذکور بیکار شدند که اعتراض آنها را به همراه داشته است.

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران در حمایت از کارگران هفشجان

اتحادیه آزاد کارگران ایران، یک‌شنبه 20 تیر، در بیانیه‌ای از اعتصاب و همراهی کارگران جوشکار هفشجان با دیگر کارگران صنعت نفت اعلام حمایت کرد.

در این بیانیه آمده است: «جمعیت قابل توجهی از شهروندان هفشجان از کارگران جوشکار ماهر شاغل در خط لوله‌های انتقال نفت هستند که اکثریت قریب به اتفاق آنها همگام با چند ده هزار کارگر پروژه‌ای صنایع تابعه نفت در اعتصاب به سر می‌برند.»

این بیانیه می‌افزاید: «برگزاری این اجتماع (اجتماع همبستگی با دیگر کارگران)از سوی کارگران جوشکار پروژه‌ای هفشجان نمایی از تشکیل مجامع عمومی کارگری است که کاراترین و بهترین شیوه برای تصمیم‌گیری و اجرای تصمیمات جمعی توسط کارگران است و این امر در صورت امکان باید به الگویی برای کارگران اعتصابی در دیگر بخش‌ها نیز تبدیل شود.»

موج جدید اعتصابات کارگران بخش نفت در ایران از روز 29 خرداد، آغاز شد و تاکنون کارگران بیش از 120 شرکت و پروژه در صنعت نفت به این اعتصابات سراسری پیوستند.

کارگران خواستار 12 میلیون تومان به‌عنوان حداقل حقوق و 20 روز کار و 10 روز استراحت شده‌اند.

انحلال شرکت‌های پیمانکاری، دائمی شدن قراردادها، پرداخت دستمزدهای معوقه، ایمنی محیط کار و‌‌ پایان دادن به فضای امنیتی محیط کار از دیگر خواسته‌های کارگران عنوان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم