مذاکره آمریکا و کره جنوبی درباره دارایی‌های مسدود شده ایران در سئول

آمریکا پیشتر با جابجایی اموال بلوکه ایران در کره از طریق سوئیس موافقت کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای دارایی آمریکا و کره جنوبی در خصوص دارایی‌های مسدود شده ایران در بانک‌های سئول و نحوه نحوه آزادسازی این دارایی‌ها با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری «یونهاپ» کره جنوبی، «هونگ نام کی» وزیر دارایی این کشور و «جانت یلن» وزیر خزانه‌داری آمریکا جمعه گذشته، در حاشیه نشست گروه 20 در ونیز ایتالیا درباره نحوه آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در حساب‌های بانکی کره جنوبی مذاکره کردند.

یونهاپ در گزارش خود آورده: «سئول در تلاش است با حمایت ایالات متحده از یک کانال در سوئیس برای استفاده از بخشی از پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی برای فروش کالاهای بشردوستانه، شامل محصولات درمانی شرکت‌های سوئیسی به ایران استفاده کند.»

سازوکار بشردوستانه سوئیس برای صادرات موادغذایی و دارو به ایران از بهمن 98 فعال شد و طی این مدت ایالات متحده به صدور چندین مجوز نقل و انتقال مالی برای خرید اقلام بشردوستانه توسط تهران اقدام کرده است.

همزمان بخشی از پول‌های مسدود شده ایران در کره با موافقت آمریکا برای واردات واکسن و پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل آزاد شد، اما بخش بزرگی از این پول‌ها کماکان در بانک‌های کره جنوبی بلوکه هستند.

گفته می‌شود حدود 7 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران از محل فروش نفت به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانک‌های کره جنوبی بلوکه شده است.

پیش از این دولت‌های غربی تلاش کردند با ایجاد کانال مالی «اینستکس» بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران را برای مصارف بشردوستانه و خرید کالا و محصولات غذایی آزاد کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید