تجمع اعتراضی مردم اهواز علیه خشکاندن رودخانه‌ها و تالاب‌ها

مردم نسبت به قطع حقابه و بستن دریچه سدهای بالادست اعتراض کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدها تن از روستاییان اهوازی، شنبه 19 تیر، علیه سیاست‌های سدسازی بی‌رویه که به خشکاندن رودخانه‌ها و تالاب‌ها، ممنوعیت کشاورزی، مردن احشام و آبزیان و قطع روزی مردم این روستاها منجر شده است، روبروی ساختمان استانداری تجمع کردند.

در شبکه‌های اجتماعی، ویدئوهای از تجمع شهروندان عرب مقابل استانداری منتشر شده است که نسبت به «بستن دریچه سدها» و قطع عمدی جریان آب رودخانه‌ها اعتراض می‌کنند.

در روزهای اخیر اهالی «روستای مراونه» در شمال غرب اهواز نسبت به قطع حقابه کشاورزی خود اعتراض کرده و با حضور در ادارات دولتی از جمله سازمان آب خوزستان خواستار رسیدگی به مشکل خود شده بودند.

روستای مراونه و ده‌ها روستای همجوار آن در نزدیکی زمین‌های طرح نیشکر موسوم به «شرکت نیشکر دهخدا» قرار دارند که برخلاف قطع حقابه کشاورزی روستاییان، آب این طرح دولتی به وفور تامین می‌شود.

همچنین ویدئویی از اعتراض فعالان محیط زیستی به مدیریت سد کرخه منتشر شد که نسبت به قطع حقابه «هور العظیم» معترض بودند. در این ویدیو مدیر سد کرخه به تندی نسبت به اعتراض فعالان واکنش نشان می‌دهد.

تالاب هور العظیم که در جنوب غرب اهواز در مرز میان ایران و عراق واقع شده است به دلیل سدسازی بر روی رودخانه کرخه و تقسیم‌بندی این اکوسیستم به بخش‌های مجزا با هدف حفر و استخراج نفت عملا شوره‌زار شده و به کانون تولید ریزگرد تبدیل شده است.

استان خوزستان در روزهای اخیر با همزمانی افزایش گرما و قطعی برق و آب شرب و کشاورزی مردم شرایط بسیار طاقت‌فرسایی را پشت سر می‌گذارد که باعث تجمع اعتراضی بسیاری از مردم عادی و فعالان زیست‌محیطی در مراکز دولتی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید